Севан – одна із головних природних пам’яток Вірменії. Це найбільше озеро Кавказу, і кажуть, що найгарніше. Воно розташоване на висоті 1900 метрів н.р.м. Його довжина 78 км, а ширина 56 км. середня глибина озера 26 м, а максимальна – близько 80 м. За площею (1243 км2) воно більше ніж, наприклад, Київське водосховище.
Севан – озеро тектонічно-завального типу. Долина, в якій протікало 28 річок, була перегороджена лавою, яка, застигши, утворила природну греблю, загнавши усі ріки в одне озеро. З озера витікає річка Раздан, притока великої ріки Аракс.
В радянські часи Севан хотіли спустити, мовляв, через значну площу водного дзеркала випаровується багато води, а так усі ріки тектимуть із озера вниз, у долину, і вистачатиме води для зрошення. Рівень озера, системою тунелів, понизили на 18 метрів. Саме від того острів Севанаванк, на якому стоїть відомий монастир і президентська дача, перетворився на півострів.
Севан – одна із головних рекреаційних зон Вірменії. Тут, по берегах, купа санаторіїв, пансіонів, готелів, ресторанів. Ще тут є видатні історико-культурні пам’ятки – крім вищезгаданого монастиря Севанаванк, тут є монастир Айраванк, та село Норатус, в якому, на кладовищі збереглося до тисячі хачкарів, 10-18 століть.
Озеро Севан заповідне. У його басейні функціонує національний парк «Севан», чотири заповідники і десять заказників.
Текст та фото Романа Маленкова.