За 40 кілометрів від Єревану, на східних схилах Арагацу, найвищої гори у Вірменії (4095 м), біля Орговської радіо-оптичної обсерваторії, на околицях села Тегер розташований однойменний монастир. Він відрізняється від більшості вірменських монастирів і архітектурою, і кольором – його храм, церква Богородиці (Сурб Аствацацин), збудована із темно-сірого базальту.
Монастир Тегер стоїть недалеко від замку Амберд, їх можна розглядати в одному маршруті. Заклав монастир принц Ваче І Вахутіан для своєї дружини, принцеси Хатун. Так пише британська Вікіпедія, а от місцеві мешканці, служителі монастиря, сказали, що навпаки, принцеса заклала монастир для свого чоловіка. Так чи інакше, але відомо, що сталося це у 1213 році, і відразу почалося будівництво церкви Богородиці, яким керував відомий архітектор Вардапет Ахбайрик (він будував ще два монастиря – Сагмосаванк та Ованнаванк). А у 1221 році він же керував будівництвом гавіту – типової виключно для вірменських храмів будівлі, яку можна порівняти із великим приділом перед головним входом. Причому, він настільки великий, що за площею може бути більше церкви. Гавіт найчастіше без бокових вікон, із одним отвором у центрі, чим нагадує римський Пантеон. В гавіті Тегера, під ногами купа надгробків – знову традиційна для вірменських монастирів форма поховань багатих людей, коли вони заповідають покласти себе під ноги, вірянам, типу на спокуту гріхів, щоб ті топтали їх. Тут же похована і принцеса Хатун.
Усі вірменські храми всередині похмурі, базальтовий Тегер похмурий і ззовні. Але це зовсім не відштовхує, навіть навпаки притягує. Хочеться роздивитись численні хрести, написи та декор темної стіни – цього не видно здалеку.
Будівництво церкви та гавіту завершили у 1232 році. Дещо пізніше навколо будівлі звели оборонну стіну із баштами. Частково ця стіна збереглася до нашого часу. Недалеко від монастиря є залишки старого села Тегер – переважно підмурки 9 століття. Ми не ходили до них – пізно було, і стрімко темніло. Зате вдосталь надивились на картину Арарату, який із оглядового майданчика біля монастиря, дуже добре видно. Дивовижно, до гори не менше 70 кілометрів, а видно, ніби вона поряд.
Текст та фото Романа Маленкова.
Телескоп Орговської обсерваторії
Вигляд на Арарат від монастиря Тегер