Рябина

“Скажи, горобина, кого ти любила”. Але ні, в даному випадку все ж таки рябина.

Саме так називається селище у Великописарівському районі.

Рябина зараз селище, в яке ввійшло два села, Стара Рябина та Нова Рябина. А ще раніше Стару Рябину називали Стара Рабинь або Стара Рабина.

Якщо Стара Рябина – поселення вільне, не кріпосне, з козаків-переселенців із Правобережжя, то Нова Рябина заселялпсь кріпаками Нахімова та Єремеєва.

Перша церква в Старій Рябині була збудована ще переселенцями, згодом перебудовувалась в 1796 році, і проіснувала невідомо скільки. Проте на початок 20 ст. вона ще була, у записах 1901 року згадується священик цього Троїцького храму Петро Стеллецький.

В Новій Рябині у 1775 році за ініціативою генерала російської царської армії Романіуса, що був власником земель сусідніх сіл, була побудована дерев’яна, однопрестольна церква Святого Миколая Чудотворця. З часом вона була перебудована в 1874 році поміщиком Нахімовим, в 1895 році знову відбудовувалася зусиллями прихожан навколишніх сіл.

За радянської влади церква занепадає, а за часів колективізації місце церкви майже повністю було розорено. А те, що залишилось від неї, було розбито вибухом бомби під час війни. Відбудовується святиня жителями села у 1950-1960 роки. Капітальний ремонт проведено порівняно недавно, у 2007-2010 роках коштами місцевих фермерів.

Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.