Під час пошуку села Воргол, яке розташоване у Кролевецькому районі Сумської області і підпорядковується сільській раді сусідніх Литвиновичів, у гугла виникають стійкі асоціації із Енді Ворголом, про село ж він видає інформацію досить куценьку. Хоча історію село має дуже глибоку, й веде її від літописного міста Воргол, яке стояло тут до 1284 року.
Огорожа маєтку, садибний будинок та парк
Ми потрапили у Воргол із Путивля через Яцине. Тут, доволі проходима дорога, в оточенні казкових краєвидів долини Клевені, перетворилася на смугу перешкод, але ми відразу звернули увагу на довжелезну, товсту цегляну огорожу, яка оточувала похмурий парк. Зупинились. Відразу помітили порожній постамент: залишки розтрощеного леніна валялись всюди навколо, великий (можливо на кілька тон) шматок тіла колишнього вождя окупантів лежав метрів за тридцять, у парку – таємниця, як його туди відтягли – із розряду будівництва єгипетських пірамід. І головне – для чого? Трохи далі від постаменту стоїть колишній садибний будинок – у радянський період він слугував клубом, нині зяє порожніми очницями вікон. Всередині цілковита руїна: дошки підлоги здерли, тому ходити по глиняному шару небезпечно, адже можна провалитись у підвал.
Садибні будівлі
З одного боку будинку розкинувся чималий парк, з іншого – річкова заплава, вкрита очеретом. Серед сухого очерету стоїть ще одна панська будівля, точніше залишки її стін. Що то було – ідентифікувати важко, як важко визначити, кому це все належало до більшовиків. Не виключено, що тому самому Терлецькому, який володів у цій місцевості значними землями, а після нього Яцину (купив сусіднє село у Терлецького – Яцине).
Залишки леніна
Вглибині парку розташовані залишки каплиці-склепу, яку не можуть ідентифікувати навіть дослідники із релігійних конфесій, не можуть визначити кого в ній ховали і хто її, відповідно, збудував. Ми до каплиці не дістались – не мали часу її шукати, але в неті знайшов запис, що вона за 100 метрів від дороги, і декілька фотографій.
Варто ще додати, що Воргол був одним із центрів партизанського руху під час Другої світової війни (тут діяли загони Ковпака).
Текст та фото Романа Маленкова та Олега Години.
Каплиця-усипальня Шечкових
Склеп-піраміда Шечкових — родинна усипальниця поміщиків Шечкових, зведена на початку XX століття на кладовищі села Воргол колишнього Кролевецького, з 2020 року — Конотопського району на Сумщині.
Зовнішній вигляд склепу-піраміди Шечкових (станом на серпень 2020 року). Фото Андрія Гриценка
Каплиця споруджена в стилі неокласицизму на початку XX століття.
Сама усипальниця, як мурована одноповерхова однокамерна будівля пірамідальної форми, зведена на підвалі. Матеріал — цегла на вапняково-цементному розчині. Підмурки виготовлені з місцевого пісковика. Фасади потиньковані, декоровані рустом. Двоє вікон мали арочні перемички. Горішні (слухові) вікна були круглими. Склепіння першого поверху зруйноване. Завершення, ймовірно, увінчував хрест.
Інтер’єр каплиці прикрашений цементним декором у рослинному та геометричному стилі. Підлога була вимощена керамічною плиткою харківського заводу барона Е. Бергенгейма. Вхід до склепу представлений тамбуром-ґанком (дромосом) з чотирма отворами для кріплення закладної плити. До самого склепу можна спустититись сходинками. Всередині склепу закладені три погребальні ніші.
Джерело: Вікіпедія