Бережани. Частина 6: Цікавинки середмістя


Середмістя Бережан – рай для любителів модерну. Уважний мандрівник відкриє тут для себе багато цікавого, особливо, якщо має достатньо часу для огляду міста. Окрім замку, ратуші та старовинних храмів центр Бережан надзвичайно багатий на різноманітні шедеври громадської архітектури. Це – будинки банку, суду, гімназії, і поштамту, це – оригінальні вілли, це – магістрат і синагога.

Почнемо зі споруди, яка найбільш яскраво відображає модерну стилістику середмістя Бережан. Це – колишня будівля допомогової каси, збудована  у 1910 році у стилі «надвіслянської» готики. Сьогодні в найоригінальнішій споруді міста розташовуються відділення державного банку (вул. Банкова, 6)


Майже напроти – будинок пошти початку ХХ століття (вул. С.Бандери, 1):

Житловий будинок 19 століття на розі вул.С.Бандери і О.Кульчицької (вул. С.Бандери, 19):


Житловий будинок початку ХХ століття по вул.Академічній 14:


Трохи далі – будівля крайового суду 1912 року (вул. Академічна, 20). Сьогодні – Державний агротехнічний інститут:

Зазвичай у галицьких містечках (та не лише в галицьких) магістрат розміщувався в ратушах. Бережани – виключення. Для магістрату тут збудували окрему будівлю в центрі міста. На фронтоні будинку магістрату збереглося зображення гербу Бережан. В наші дні в будівлі розмістилися районний архів та науковий відділ заповідника.


Перемістимося на вулицю Шевченка і будемо рухатися у південному напрямку. Ліворуч всередині кварталу побачимо руїни синагоги. Єврейська громада Бережан було значною і відомо, що синагога існувала тут ще у XVII столітті. Сьогоднішні рештки – це все, що залишилося від єврейської божниці, збудованої у 1718 році.


Найбільш цінним з того, що збереглося, є фрагмент декору на фронтоні:

З вулиці Шевченка повернемо на вул.Валову. Відразу кидається в очі будівля під номером 11. Це – вілла Андрія Чайковського – відомого громадського діяча, адвоката і письменника. Чайковський мешкав тут у 1890-1910 роки. Як адвокат, Чайковський часто захищав знедолених селян і багато з побаченого поклав в основу своїх повістей, оповідань. Йому належить ряд популярних історичних творів на козацьку тематику.

Вілла була центром культурно-просвітницького життя міста в кінці ХІХ – на початку ХХ століття. В 1892 році тут гостював Іван Франко.

Трохи далі праворуч (вул. Валова, 20) – ще більш оригінальна вілла О.Дубицького. Тут зупинявся письменник Богдан Лепкий під час відзначення його 60-річного ювілею.


На розі Валової і Гимназійной – напевне, найбільша будівля міста. Чотирьохповерхова споруда зведена у 1914 році для гімназії, яка до цього розміщувалася у ратуші. Безумовно, що будинок Бережанської гімназії був однією з найкращих шкільних споруд Галичини.

А наприкінці – декілька світлин старих Бережан видавництва державного історико-архітектурного заповідника «Бережани».

Площа Ринок на початку ХХ століття:


Залізничний вокзал на початку ХХ століття.

А цього ми вже ніколи не побачимо: будівля ХІХ століття театру «Сокіл». Втрачена у 50-х роках минулого століття…

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                  [info]andy_babubudu

Читати ще про Бережани:

частина 1: Трохи історії і вечір над ставом
частина 2: Замок Синявських
частина 3: Парафіяльний костел
частина 4: Площа Ринок
частина 5: Вулиця Вірменська
частина 7: Бернардинський монастир і панорами міста
частина 8: Передмістя Лісники та Адамівка

49.446170, 24.936913 Дивитись на мапі Google Maps