Хмелиська. Загублений храм Сас-Зубжицького

У Хмелиськах розташована чергова пам’ятка роботи чудового львівського архітектора, Яна Сас-Зубжицького (Зубрицького) – Воздвиженський костьол. Найвідомішим витвором цього архітектора є костьол Святого Станіслава у Чорткові, відомі храми у Товстому, костьол монастиря капуцинів у Львові, а от храм у селі із цікавою назвою Хмелиська, майже невідомий. Ми навіть не знали, що він тут є, тому були приємно здивовані (і приперлись сюди по темному).

Село Хмелиська під назвою Хмелища в письмових документах 1564 року. Рядове, нібито, галицьке село. Без власної парафії. Перша католицька каплиця, свячена на честь Святого Якуба, тут з’явилася у 1897-1899 роках, її віднесли до спарафії села Галущинці, а землю для будівництва подарував місцевий поміщик Розенсток. У 1905 році недалеко від каплиці збудували парафіяльний будинок, а у 1911-му каплицю сильно пошкодив землетрус (рідко у нас бувають дуже потужні землетруси, видно каплиця була вже в аварійному стані).

У 1925 році, коли населення Хмелисьок налічувало вже 1500 осіб, було вирішено утворити власну парафію. Архітектором запросили Гюрквича, але його проект комісії не сподобався, тому замість нього було запрошено Яна Сас-Зубжицького. Каплицю розібрали й на її місці, у 1931 році, почали зводити неоготичний костьол. Через брак коштів будівництво тривало сім років, і за рік до приходу в Галичину совєтів храм освятили на честь Воздвиження Чесного Хреста.

У повоєнний період костьол закрили. Тривалий час в ньому був склад. Нині він перебуває у гарному стані й радує вірян своїм неоготичним колоритом, от лише по темному роздивитись, а головне – сфотографувати, храм ми не змогли. Є зайва нагода завітати до Хмелисьок ще раз, тим більше, що поряд Токи і Скалат.

Текст та фото Романа Маленкова


49.510498, 25.993652 Дивитись на мапі Google Maps