Рижавка

Село Рижавка розташоване у 25 кілометрах на південний захід від Умані. Центр сільської ради. Кількість населення – 900 осіб.

 

Покровська церква

Покровська церква

Рижавка стоїть на річці Ятрань. Ще в ХІХ столітті село оточували густі ліси. Ліс, що підступав до села із західного боку, називався Жупанним, а зі сходу – Гайдамацьким. Нині від тих лісів лишились лише фрагменти.

У XVIІІ столітті Рижавка належала спочатку Потоцькому, а потім його адвокату – Адаму Мощенському. Цей польський пан вирізнявся патологічною скупістю. Про нього ще й досі у селі легенди ходять. У 1846 році Мощенські продали Рижавку Серафиму Косовському. На противагу попереднім панам, новий поміщик був не найгіршим варіантом для селян. Він навіть власним коштом протягом 1851-1854 років збудував у селі кам’яний православний храм – Покровську церкву. Ця будівля збереглася. Правда, стоїть вона не в сучасному центрі села. Дорогу до неї варто запитати у місцевих мешканців.

Покровська церква Покровська церква

Велика церква своїми кубічними формами більше нагадує католицький храм, ніж православний. Можливо, для будівництва використали якийсь із польських проектів, але католицьким храм ніколи не був. Його звели на місці старої дерев’яної церкви, яка розвалилася.

Тривалий час поряд із Покровською церквою стояла дерев’яна дзвіниця від старої церкви. Нині на її місці височіє мурована дзвіниця, рік побудови якої не відомий.

Покровська церква

На західній околиці Рижавки, при річці Ятрань збереглася двоповерхова будівля водяного млина. Звели його у 1910 році. Незважаючи на побиті вікна, млин ще й досі працює (якщо вірити об’яві на дверях). Колеса не видно, та й шлюзів поруч із будівлею не помітно – енергію води замінив електродвигун. Такі господарські підприємства особливого промислового значення вже не мають – вони працюють на задоволення місцевих потреб.

Текст та фото Романа Маленкова (чорновий текст для путівника Черкащиною видавництва “Грані-Т”)

Водяний млин

Водяний млин

Водяний млин

Водяний млин

Водяний млин

48.550001, 30.155308 Дивитись на мапі Google Maps