Вири. Неоготика, школа та училище.

Село Вири знаходиться на північний захід від Сум, якщо їхати в Білопілля, ближче до райцентру, на березі річки Вир. Як і багато інших навколишніх сіл, що знаходились на території Сумського слобідського полку, засноване в кінці 17 ст. козаками, що переселились з Правобережжя. Свого часу це був кордон Гетьманщини. Землями в долині річки Вир володів перший Сумський полковник і саме на цих землях розселяв переселенців.

У Федора Гумілевського Вири згадуються в 1672 році, коли був збудований Трьохсвятительський храм, тобто саме село заснували дещо раніше. З середини ХІХ століття селом володів полковник Микола Зборомирський. Школи на той час ще не було, лише у другій половині ХІХ століття в селі відкривається церковно-приходська школа, а згодом і земське початкове училище, при якому була відкрита народна бібліотека.

Станом на 1914 рік, коли Вири були центром волості, діяли саме ці дві школи, в яких навчалось до 300 учнів. Вже за радянських часів на базі цих шкіл створили єдину семирічну трудову школу колгоспної молоді, з 1938 року вона стала середньою. Під час війни школу перетворили на казарму, після війни школа відновила діяльність. В 1978 році збудували нову трьохповерхову школу, а будівля земського училища дійшла до нашого часу в досить пристойному вигляді і в ній розташована сільська амбулаторія.

Автори: Ігор Дорожко та Максим Назаренко.

51.042919, 34.405647 Дивитись на мапі Google Maps