Середнянський замок

Між пагорбами, засадженими лозами у селі Середнє на Закарпатті руйнується дуже рідкісна для нашої країни оборонна споруда – башта донжон. Середнянський замок або ж угорською  Szerednyei vár лежить, як нескладно здогадатися, якраз посередині між фортецями Ужгорода та Мукачева. Хоча ніхто відстані не міряв і назва, ймовірно, пішла від того, що село лежить якраз посеред долини. 

Замокова вежа, ймовірно, мала три рівні, принаймні, на що вказують порожнини брусових гнізд, помітні на внутрішніх стінових поверхнях. Замок оточений на три широкі кути закругленими квадратними валами, ймовірно, лише через під’їзний міст можна було підійти до його входу.

 

 

 

 

Ледь чи не кожен другий сайт і кожен екскурсовод скаже, що його побудували тамплієри, з’єднавши його тунелем із Замком в Ужгороді. Красива легенда, звичайно.

Як на мене набагато цікавіша інша історія. Тут народився і помер Геракл християнства – барон Іштван Добо з Руска  Ruszkai báró Dobó István, що уславився героїчним захистом Еґерської фортеці проти турецьких військ у 1552 році. Капітан разом з 2100 захисниками 38 днів успішно протистояв натиску 80-тисячного турецького війська. Турцією правив у той момент Сулейман Пишний. Замок обстрілювало 140 гармат і тільки 24 було у оборонців. У нагороду Фердинанд I передав у дар капітану Добо трансильванські замки Déva і Szamosújvár. Добо є одним з головних героїв самого популярного серед угорців історичного роману Геза Гардоні “Зірки Егера”. Почитайте, є переклад.

Під час війни за незалежність Ракоцці замок був сильно пошкоджений і з тих пір перебуває у руїнах.

 

 

 

Текст і фото Сергій Щербій