Албанія. Бутрінті Butrinti. Викопне місто семи народів

На самісінькому півдні Албанії, на кордоні із Грецією, на березі Іонічного моря, навпроти грецького острова Керкіра лежить давнє поселення Бутрінті Butrinti. Нині це археологічний музей-заповідник, який є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО (із 1992 року), а колись, ну дуже давно, це було потужне багате місто, про що свідчать численні залишки будівель, знайдені у 20 столітті: грецьке місто, римське місто, венеційське місто, а ще Бутрінті володіли нормани та турки.

Віварський канал, схожий на широку річку, відділяє стародавнє велике місто Бутрінті, від сучасного невеликого села, із такою ж назвою. Туди немає мосту, але ходить пором. Там стоїть трикутний венеційський форт, в 1999 році також внесений у Список ЮНЕСКО, як частина Бутрінті.

Тут навколо неймовірна природа: купа води – затока, схожа на велике озеро, протока, море, острови, й усе зелене й мальовниче, а на обрії великі засніжені гірські хребти. Уся ця краса й велич є національним природним парком Бутрінті: 800 видів рослин, 246 видів птахів, 105 – риб, 39 – ссавців. Унікальний синтез природи та історичних пам’яток.

Ми приїхали сюди пізно, перед нами зачинили ворота, але на територію музея-заповідника ми все ж потрапили – охоронець виявився вельми привітним, і узяв від нас плату за вхід – ідіть, гуляйте. Тим більше, що на території ще були відвідувачі, які зайшли раніше.

Венеціанський форт

Венеціанська фортеця

Тут є що подивитися – купа античних, доволі симпатичних і гарно відреконструйованих (чи то пореставрованих) руїн грецького, римського та візантійського періодів: амфітеатр, святилище Асклепія, римські терми, залишки агори, римська вілла, гімназіум, баптистерій, з мозаїчною підлогою, залишки базиліки, кілька брам та залишки акрополя. А ще тут мури та башти візантійського періоду, укріплені та добудовані венеційцями.

Поселення було засноване як грецька колонія Коринфу, на острові, який нині є півостровом – море опустилося. Його перша назва була Бутротон. Римляни обнесли місто на острові суцільним високим і товстим муром і перейменували у Бутротум. Всестготи не перейменовували – вони просто зруйнували його у 551 році, але візантійці відбудували – це був значний укріплений торговий центр у провінції Епір. В 14 столітті місто стало називатись Бутрінті, на італійський манер – його захопила Венеція, і зробила однією із приморських фортець. Тоді ж збудували трикутний форт, який нині стоїть за Віварським каналом.

Античні руїни

У 15 столітті Бутрінті захопила Туреччина і місто занепало. Воно залишило межі фортеці, перебралося на інший бік каналу й перетворилося на рибацьке село. Антично-візантійсько-венеціанське місто пішло під землю, і відкопали його лише у 20 столітті – у 1928-1935 рр. Але тривалий час до нього не було навіть дороги з твердим покриттям. Нове життя Бутрінті дав Хрущов, який відвідав Албанію у 1959 році – тоді до Бутрінті проклали асфальтовану дорогу – Ходжа не хотів осоромитись перед радянським генсеком, і екстрено облаштував тут музей. Диктатор багато зруйнував у Албанії, і не був фанатом музеїв, але дещо корисне він все таки зробив, і нині музей-заповідник Бутрінті – найвідвідуваніший туристичний об’єкт країни.

Текст та фото Романа Маленкова

 

 

39.742394, 20.021928 Дивитись на мапі Google Maps