Кіпр. Саламін. Ще одна столиця.

Із античних полісів Кіпру Саламін (Саламіс, Σαλαμίς) був найбільшим та найкраще укріпленим. Дуже часто можна зустріти інформацію, про те, що Саламін був столицею Кіпру після Пафосу, але відомо, що у елліністичний та римський періоди всі великі міста на острові були окремими торговими полісами-державами, і Саламін серед них був найбільшим. І найбагатшим. 

Саламін розташований на території Північного Кіпру, за 6 км від Фамагусти. Я потрапив до цього елліністичного міста вже після того, як тричі побував у Пафосі. І був вражений. Як так сталося, що Пафос у ЮНЕСКО, а про Саламін, який, як мінімум, не менш цікавий та ефектний, ніхто і не згадує? Наш гід – понтійський грек, і одночасно грузин, Зураб, сказав, що турки лише кілька років тому почали перейматися долею туристичних пам’яток Північного Кіпра, а раніше усе тут було захаращене, й нікому не потрібне. 

Розкішний Саламін у 4 столітті зруйновав великий землетрус. Місто відбудував імператор Констанцій ІІ, зробивши його столицею Кіпру. Одночасно місто стало центром Кіпрського християнства, чому дуже сприяв єпископ Епіфаній – святий покровитель нинішнього українського митрополита. Сприяло цьому і розташування, зовсім неподалік, монастиря із гробницею апостола Варнави – засновника Кіпрської церкви. Свого часу, саме у Саламіні апостола забили камінням місцеві євреї.

У 7 столітті почався занепад Саламіна, який довершили арабські завойовники, зруйнувавши місто. Усі мешканці залишили межі поліса й переселились у Фамагусту. Місто перетворилося на античну руїну на березі моря. Нині археологічний майданчик Саламіна займає досить велику площу – не раджу усе обходити, вам вистачить і культурного центру міста римсько-візантійського періоду. Вражають величезні руїни візантійської єпископської базиліки святого Епіфанія. Це не просто базиліка – це цілий сакральний комплекс, із прибудовами та баптистерієм – хрещальнею. Цікаво, що баптистерій мав підлогу із підігрівом – важко уявити, але візантійці гріли приміщення, щоб хрестити діток взимку. Святий Епіфаній був похований у базиліці, біля південної апсиди.

Недалеко від базиліки збереглися колонади величезної гімназії. Тут же кам’яний форум – ринок, та агора. Трохи далі – вражаючий театр на 15 тисяч глядачів, побудований ще у 1 столітті…

Зураб казав, що здивує нас, і дійсно здивував – Саламін – бомбезна пам’ятка.

Текст та фото Романа Маленкова.

Більше фото у галереї.

35.187450, 33.903256 Дивитись на мапі Google Maps