Із античних полісів Кіпру Саламін (Саламіс, Σαλαμίς) був найбільшим та найкраще укріпленим. Дуже часто можна зустріти інформацію, про те, що Саламін був столицею Кіпру після Пафосу, але відомо, що у елліністичний та римський періоди всі великі міста на острові були окремими торговими полісами-державами, і Саламін серед них був найбільшим. І найбагатшим.
Саламін розташований на території Північного Кіпру, за 6 км від Фамагусти. Я потрапив до цього елліністичного міста вже після того, як тричі побував у Пафосі. І був вражений. Як так сталося, що Пафос у ЮНЕСКО, а про Саламін, який, як мінімум, не менш цікавий та ефектний, ніхто і не згадує? Наш гід – понтійський грек, і одночасно грузин, Зураб, сказав, що турки лише кілька років тому почали перейматися долею туристичних пам’яток Північного Кіпра, а раніше усе тут було захаращене, й нікому не потрібне.
Розкішний Саламін у 4 столітті зруйновав великий землетрус. Місто відбудував імператор Констанцій ІІ, зробивши його столицею Кіпру. Одночасно місто стало центром Кіпрського християнства, чому дуже сприяв єпископ Епіфаній – святий покровитель нинішнього українського митрополита. Сприяло цьому і розташування, зовсім неподалік, монастиря із гробницею апостола Варнави – засновника Кіпрської церкви. Свого часу, саме у Саламіні апостола забили камінням місцеві євреї.
У 7 столітті почався занепад Саламіна, який довершили арабські завойовники, зруйнувавши місто. Усі мешканці залишили межі поліса й переселились у Фамагусту. Місто перетворилося на античну руїну на березі моря. Нині археологічний майданчик Саламіна займає досить велику площу – не раджу усе обходити, вам вистачить і культурного центру міста римсько-візантійського періоду. Вражають величезні руїни візантійської єпископської базиліки святого Епіфанія. Це не просто базиліка – це цілий сакральний комплекс, із прибудовами та баптистерієм – хрещальнею. Цікаво, що баптистерій мав підлогу із підігрівом – важко уявити, але візантійці гріли приміщення, щоб хрестити діток взимку. Святий Епіфаній був похований у базиліці, біля південної апсиди.
Недалеко від базиліки збереглися колонади величезної гімназії. Тут же кам’яний форум – ринок, та агора. Трохи далі – вражаючий театр на 15 тисяч глядачів, побудований ще у 1 столітті…
Зураб казав, що здивує нас, і дійсно здивував – Саламін – бомбезна пам’ятка.
Текст та фото Романа Маленкова.