Село Брохув Brochow розташоване за 60 км на захід від Варшави. Колись це було місто, відоме, мінімум, з 12 століття. Із середини 16 століття у Брохуві стоїть оборонна церква – справжній шедевр сакрально-фортифікаційної архітектури (якщо такий термін взагалі можливий). Це храм святого Роха та святого Івана Хрестителя. Замовником був феодал, власник Брохува – Іван Брохувський, а проект виконав відомий італійський архітектор – Іван Баптіст із Венеції (Jan Baptysta z Wenecji). Цей архітектор немало збудував у Польщі – може хто бачив барбакан у Варшаві – то теж його робота.
У Брохув ми потрапили надвечір, коли сонце вже майже зайшло. Для якісних світлин без штативу, було вже темнувато, але розгледіти оборонний храм ми змогли добре. Три башти, три нави, синтез готики та ренесансу – супер. В Європі подібних храмів зберіглося небагато – схожий у Супраслі, але із чотирма баштами.
У 17 столітті храм оточили мурами із наріжними баштами та ровом, перетворивши його на фортецю. Під час Першої світової його досить сильно пошкодила артилерія (вже не відомо чия більше – мабуть німецька), але в 20-х роках його повністю відновили й відбудували.
Для поляків оборонний храм у Брохуві має особливе значення – у 1810 році тут хрестили Фредеріка Шопена, а на чотири роки раніше в храмі вінчалися батьки видатного композитора – француз Ніколас Шопен та полячка Текла Юстина Кшижановська.
Батько композитора був вчителем та доглядачем чотирьох дітей родини Скарбеків, які мали маєток у Желязовій Волі, за 8 км від Брохува. В цьому ж містечку поселилися після одруження Шопени. Вважається що і Фредерик народився у Желязовій Волі, але хрестити його повезли у найшанованіший в храм Сохачівського повіту, у Брохув. Там зберіглася церковна книга, із записом про хрещення композитора.
Тест та фото Романа Маленкова.