Румунія. Монастир Гумора

За 40 км на схід від Сучави, біля містечка Гурагумора, в якому народилася видатна українка Ольга Кобилянська, розташований монастир Гумора (інша назва Гуморулуй, Mănăstirea Humor, Mănăstirea Humorului). Його збудував у 1530 році значний молдовський магнат, губернатор та логофет (канцлер) Тоадер Бубуйог, за сприянням господаря Петру Рареша. В 15 столітті, за 500 метрів від нинішнього монастиря, стояла велика монастирська церква збудована господарем Александром Добрим. В ній зберігалося чимало цінних книг, ікон та картин, зокрема один із прижиттєвих портретів Штефана Великого. Але на початку 16 століття храм впав із невідомих причин. Його руїни можна побачити метрів за 500 від сучасного монастиря.

Головну церкву нинішнього монастиря звели у 1530 році, й освятили в на честь Успіння Богородиці та Георгія Змієборця. Як і всі розписні церкви вона будувалася із каменю, і прикрашалася фресками та розписами всередині та ззовні. Із сонячного боку фрески досить сильно пошкоджені та вигорілі, але з протилежного боку вони прекрасно збереглися. В кольоровій гамі домінує специфічний червоний колір, характерний лише для цього храму, як для храму у Воронці синій.

Кам’яний храм вкрито черепицею. На вході три потужні колони, між якими стрільчасті готичні отвори. Колони теж обмальовані. Головні сюжети розписів – життя та, особливо, смерть (муки, покарання, відрубування голів тощо) святих. А ще тут обов’язково має бути Страшний суд і страшним чудовиськом, яке ковтає грішників, яких кидають йому у пащу чорти. Ці розписи можна невідривно роздивлятись годинами, і в голову не вкладається, що їм вже півтисячоліття.

Недалеко від церкви стоїть оборонна башта, яку у 1641 році збудував сват Богдана Хмельницького Васіле Лупул. Оборонні мури, які оточували колись Гумор не збереглися. Ще є невелика дзвіниця, зведена наприкінці 19 століття та руїни чернечих келій, зведених засновником монастиря. До речі, Тоадер Бубуйог, великий логофет Молдови, похований у збудованому ним монастирі. Також тут є могили інших значних магнатів.

Текст та фото Романа Маленкова

 

47.594405, 25.856091 Дивитись на мапі Google Maps