Найбільш шанований монастир історичної Молдови розташований у селі Путна. Отут завжди повно туристів, адже саме тут поховано Штефана Великого та його родину. Щоправда монастир не включено в ЮНЕСКО, адже розписи тут не збереглися. А може їх і не було.
Монастир у Путні Штефан чел Маре заснував у 1466 році. Місце було вибрано не випадково, адже неподалік, у печері, мешкав духовний наставник Штефана – Данило Відлюдник. Ця печера, до речі, зберіглася, і є популярним туристичним об’єктом. Вона розташована за два кілометри від монастиря, на південний схід. Ще одним об’єктом, який вже був у Путні в часи заснування монастиря, є Введенська церква. Цей храм хатнього типу називають найстарішим дерев’яним храмом Румунії. Його збудували в часи правління Драгана Води у 1346 році (за іншими даними у 1353 році). Введенська церква розташована за кілометр від монастиря, у селі на цвинтарі.
Могила Штефана Великого, найстаріша дерев’яна церква Румунії та печера Данила Відлюдника
Від часів заснування монастиря у Путні залишилася лише казначейська вежа (1481 р.), решта будівель з’явилася пізніше. Вхідна башта називається баштою Костянтина Емінеску – великий румунський поет прожив кілька днів у цій башті у 1871 році. Він назвав монастир в Путні Єрусалимом румунського народу. Башту збудували у 1757 році.
Головний храм монастиря – Успенський собор, звели у 16 столітті, але сучасний вигляд він отримав у 1653-1662 рр., після перебудови. Це типовий храм, зведений у молдавському стилі, який багато архітекторів називають напрямком готики. Тут поховано Штефана ІІІ Великого та членів його родини, зокрема двох дружин (другу та третю). Крім того тут лежать ще два господаря – Богдан ІІІ Сліпий та Штефан IV Молодий (Штефаніце). Але над популярним об’єктом монастир робить саме могила чел Маре.
Монастир в Путні відвідують тисячі й тисячі паломників та туристів. В селі купа готелів та апартаментів, які здаються. Скаженній популярності монастиря ще й природа сприяє – гори, ліс, річки.
Текст та фото Романа Маленкова