Лука

Село Лука розташоване за 17 км від Житомира. Нині тут мешкає близько 1200 осіб. Перша документальна згадка про село датується 1601 роком. Назву пов’язують, чи то з першим поселенцем, якого звали Лука, чи то із численними навколишніми луками.

Із кінця 19 століття селом володів поміщик Казимир Добровольський, і саме із ним пов’язані основні пам’ятки Луки: садиба, в якій нині школа та винокурня, в якій млин, зараз недіючий.

Винокурня-млин.

Садибу Добровольський звів у 1896 році. Відносно невеликий еклектичний садибний будинок та парк навколо із приходом більшовиків передали школі. На жаль вже після 70-х років була зруйнована башточка, над правим краєм садибного будинку – тоді перекривали дах, і вирішили не ремонтувати непрактичний елемент, але в цілому, будівля у відносно непоганому стані – школа все таки.

В Луці є ще одна старовинна школа, а може вже і немає, адже влітку 2020 від неї стояли лише стіни – селяни вирішили розбрати її. Для чого – ніхто не розуміє, мабуть на дрова, адже школа дерев’яна.

Окрасою села є винокурня, зведена Добровольським у 1904 році. Ззовні це справжній палац. В радянські часи тут був млин, але нині будівля, хоч і у приватній власності, і обнесена огорожею, але стоїть покинутою, без вікон, заростає кропивою. Отаке.

Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія.

Колишній садибний будинок Добровольського, нині школа.

Фото школи 1977 року. Взято звідси.

Винокурня-млин.

Стара дерев’яна школа.