Мойсівка

Село Мойсівка розташоване за 20 кілометрів на північ від Золотоноші. Центр сільської ради. Кількість населення - 540 осіб.

Петропавлівська церква

Петропавлівська церква

У XVII столітті якраз через територію, на якій зараз розташована Мойсівка пролягав шлях із Правобережжя у Слобожанщину. Шляхом йшли тисячі втікачів від панської сваволі. І ось кмітливий єврей на ім'я Мойся вирішив поставити біля тракту, якраз на половині шляху від Переяслава до Пирятина, заїжджий двір. Таким чином виникла Мойсівка.

У 1796 році власниками Мойсівки стали багаті поміщики Волховські. У селі постала їх розкішна резиденція, зокрема палац, зведений у химерно-ажурному стилі у 1804 році. Ще через чотири роки закінчилося будівництво церкви Петра і Павла - дворового храму Волховських. Церква була зведена у романтичному стилі.

Петропавлівська церква

Волховські були дуже багаті й завжди це демонстрували. Вони полюбляли влаштовувати величезні бали, на які з'їжджалися гості з усього краю. Ці бали могли тривати по кілька днів. Саме через ці бали, та через французький романтичний стиль маєтку, Мойсівку охрестили Лівобережним Версалем.

Влітку 1843 року в гості до Волховських вперше завітав Тарас Шевченко. Поета привіз сюди друг - хрещеник мойсівських поміщиків Євген Гребінка. Після цього Тарас ще двічі бував у Мойсівці.

Петропавлівська церква Петропавлівська церква

Постійні розваги та марнотратство призвели до занепаду господарства Волховських. В кінці ХІХ століття вони змушені були розпродати свої землі, але й це не врятувало їх від банкрутства. Тому у 1912 році Мойсівка перейшла у казенну власність. В розкішному маєтку розмістили державні установи та квартири для земських вчителів.

У буремні роки Громадянської війни маєток у Мойсівці було зруйновано. В радянські часи викорчували і розорали парк. Дивом збереглася лише церква Петра і Павла. Вона діяла аж до 60-х років минулого століття. Лише тоді її закрили й вона почала руйнуватись.

Петропавлівська церква

Петропавловська церква у Мойсівці є пам'яткою архітектури національного значення. Її включили у Державну програму "Золота підкова Черкащини". Можливо саме тому почалася реставрація споруди. Але тривають роботи дуже мляво - за кілька років практично нічого зроблено не було і храм продовжує руйнуватись.

Текст та фото Романа Маленкова (чорновий текст для путівника Черкащиною видавництва "Грані-Т")

Петропавлівська церква

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Гость.

невеличка поправка: в тексті

невеличка поправка: в тексті вкралася помилка : Село Мойсівка розташоване за 20 кілометрів на північ від Золотоноші.
Мабуть не від Золотоноші а від Драбова.