Дмитрушки. Петропавлівська церква

Село Дмитрушки розташоване за 2,5 км від автотраси Е-95 та за 8 км від Умані (на північний схід). Точна дата його заснування невідома, дослідники припускають, що засноване село було у 16 столітті і є ровесником Умані. Відомо, що хутір поряд із сучасним райцентром заснували два брати, одного з яких звали Дмитро. Із часом Дмитро розбагатів, і хутір почали називати Дмитрівським. Пізніше на хуторських землях виникли два села – Дмитрушки Малі й Дмитрушки Старі. Пізніше села об’єдналися в один населений пункт – село Дмитрівське (це сталося у 1842 році).

Тривалий час Дмитрівське належало родині Потоцьких. За участь у польському повстанні землі Олександра Потоцького (сина Станіслава і Софії – засновників «Софіївки») були конфісковані у казну й передані військовому відомству. На цих землях заснували військове поселення. Сільські сади вирубали, нові хати (для військових) почали будувати за чітким плануванням по лініях (нині тодішнє планування у селі не простежується).

Назву Дмитрушки селу повернули у радянський період.

Головною пам’яткою сучасних Дмитрушок є церква Петра і Павла – фактично сестра-близнючка церкви у сусідній Родниківці. Її звели у стилі модерну на початку 20 століття. Раніше на її місці стояв дерев’яний храм, зведений у 1845 році на місці ще старішого.

В радянський період Петропавлівська церква значно постраждала – її дзвіницю та баню було зруйновано. Нині дзвіницю та баню відбудували, і храм знову милує око своїми стрункими обрисами. Хоча загалом стиль церкви типовий для храмів початку 20 століття.

Текст та фото Романа Маленкова

Центр села. Фото кликабельне

48.797773, 30.285530 Дивитись на мапі Google Maps