Село Суботів розташоване за сім кілометрів від Чигирина. Центр сільської ради. Кількість населення – понад 700 осіб.
Іллінська церква
Суботів колись був родовим хутором Хмельницьких. Перша документальна згадка про нього датується початком XVII століття. Тоді Суботів належав Михайлу Хмельницькому.
Це село має неоціненне історичне значення для України – саме після його захоплення Чигиринським підстаростою Чаплинським Богдан розпочав Велике Повстання.
Період розквіту Суботова припадає на час, коли Богдан був гетьманом. Тут була його улюблена резиденція – палац оточений дерев’яними стінами на високих валах. До стін входили оборонні вежі, одна з яких була мурованою. Вона виконувала функції останнього рубежу оборони. У межах резиденції ще стояли господарські будівлі та дерев’яна Михайлівська церква. Цікаво, що церква, перебудована у 1786 році, існувала до радянських часів. У 30-х її спочатку перетворили на клуб, а потім розібрали на дрова. Жах. Таку історичну пам’ятку й у піч.
Іллінська церква на малюнку Тараса Шевченка. ІЗБОРНИК
До сьогодення збереглися вали Богданового замку та унікальна архітектурна пам’ятка – Іллінська церква. Бачили п’ять гривень? Ото вона.
Іллінську церкву Хмельницький збудував у 1653 році (за іншими даними у 1656). Як і будь яка подібна споруда тих часів, будівля мала виконувати не лише культові, а й фортифікаційні функції. Її стіни мають двохметрову товщину. На другому ярусі є чотири стрільниці. Ще дві стрільниці розташовані у наріжних пілястрах й повинні були прикривати вхід. Ну справжній тобі ДОТ.
Відразу ж у рік побудови в Іллінській церкві був похований Тиміш Хмельницький, старший син гетьмана, який загинув під час оборони молдавської фортеці Сучави (тепер Румунія). А у 1657 році тут поховали Богдана Хмельницького.
Але забальзамоване тіло гетьмана через деякий час зникло із гробниці. Ймовірно, це сталося у 1664 році, коли поляки на чолі із Стефаном Чернецьким зруйнували суботівську резиденцію Хмельницького. Згідно із польською версією, Чернецький спалив тіло Богдана, а попіл вистрілив із гармати. Але можливо це неправда, й тіло гетьмана кудись вивезли? Хтозна.
Іллінську церкву Чернецький не зруйнував, але вона сильно занепала. У XVIIІ столітті це був неогороджений старий храм із найбіднішим начинням. А у 1820 році її зробили цвинтарною церквою, а парафію перевели у Михайлівську. Хоча через 49 років парафію церкві повернули й навіть побудували поряд дзвіницю, але лише міцності її мурів ми можемо дякувати за те, що цей безцінний архітектурний скарб достояв до наших днів.
Нині Іллінська церква у прекрасному стані. Недалеко від неї збираються реконструювати резиденцію Хмельницького, про яку залишилось значно більше архівних документів, ніж про чигиринську. Навіть руїни палацу та фортеці стояли ще у ХІХ столітті. Їх малював Тарас Шевченко.
Текст та фото Романа Маленкова (чорновий текст для путівника Черкащиною видавництва “Грані-Т”)
Старовинні хрести та реконструйована башта суботівської резиденції Хмельницького