Кожен громадянин Радянського Союзу знав, що у Москві є Красна площа, що це головна площа країни і що її назва не має ніякого відношення до червоного кольору, а називається вона красною за свою небачену красу. Цю площу усі бачили на кожне велике свято. Дехто – вживу, а переважна більшість – по телевізору. Та виявляється Красна площа є не лише в Москві, є вона і в Чернігові. Мабуть вона не така красива як у російській столиці, але теж досить приваблива. От я і подумав – а чому б не розповісти і про неї.
Красна площа (панорамки кликабельні)
Отож розповідаю. Це дуже велика площа практично у центрі Чернігова. Вона розташована на перетині проспекту Миру (основної магістралі міста) та вулиць Магістратської, Полуботка та Шевченка. Колись (в давньоруські часи) це була териорія за межею Чернігова (міська околиця) і називали її П’ятницьке поле (на честь храму Параскеви П’ятниці, який стоїть тут і нині, але заховався за будівлею театра). Колись цю місцевість називали Торг, тому і церква ідентифікувалась як П’ятниця на Торгу. А на початку 19 століття сюди винесли чернігівський базар (який раніше був розташований у фортеці). Відповідно територія почала називатись Базарною площею. В центрі площі звели великі торгові ряди з галереями та колонами. Навколо площі почали з’являтись адміністративні та торгові будівлі: міський магістрат (нині перебудований, у будівлі міститься обласне відділення Національного банку), поліцейське управління (зараз міська прокуратура), губернське земство (зараз облдержадміністрація).
Красна площа у ХІХ ст.
Колишнє губернське земство (нині облдержадміністрація)
Готель “Десна” та кінотеатр ім. Щорса
Тривалий час Базарна площа не мала твердого покриття. Забрукували її у 1879 році.
У 30-і роки минулого століття почалася глобальна реконструкція площі. Саме тоді було розібрано торгові ряди та ще ряд будівель. По периметру площі звели будівлі готелю «Десна», кінотеатру ім. Щорса, універмагу «Люкс». Площа тоді називалась ім. Куйбишева.
Апеляційний суд Чернігівської області
Обласний музично-драматичний театр
В період Другої світової війни площа дуже постраждала. Більшість будівель було зруйновано. Частково їх відбудували у повоєнний період. У 50-ті роки на площі з’явилися новобудови, серед яких була будівля театру (1959 р.). Нині це обласний академічний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка.
Оце так коротко про головну площу Чернігова.
Текст та фото Романа Маленкова