Білорічиця (Вейсбахівка)

Село Білорічиця на Прилуччині має досить цікаву історію.

До 1945 року село називалось Вейбахівка, очевидно, відразу після завершення другої світової все що мало німецьку назву, радянська влада вірішила змінити, хоч і таким чином, просто переклавши на іншу мову.
Дійсно, село, що згадується ще з 1629 року, придбав собі у 1717 році (чи 1727, є й така дата) Іоганн Бернгард Вейсбах (1665-1735), уродженець Богемії. Вейсбах мав титул графа Св. Римської імперії, і все життя присвятив військовій справі. Кар’єру розпочав в австрійській армії, а 1707 року прийняв пропозицію служити Росії. Почав з полковника в драгунах Петра І. Проявив себе у Шведській війні, і за два роки став вже генерал-майором. По тому був залишений для захисту рубежів від набігів кримських татар, в 1715-1716 роках перебуває в російському корпусі в Україні, а з отриманням у 1718 році чина генерал-поручика, очолює Український корпус. З 1720 року – командуючий військами в Малоросії, з 1723 – член Військової колегії. 1725 року, вже Катерина І дає Вейсбаху чин генерала від кавалерії, або генерала-аншефа. 1731-го призначений генерал-губернатором Києва (до 1735). Ну і нарешті, в 1735 році, збираючись походом в Крим, помирає. Це сталось не на полі бою, а, як пишуть, помер він від запалення шлунку.

Звісно, перебуваючи практично постійно на українських землях, граф придбає собі села. Так сталось і з хутором Кривеньки, який Вейсбах перейменував у Вейсбахівку. Треба сказати, що в цей період, особливо на посаді київського губернатора, “Богемський граф”, як його називали, досить активно скуповує землі, він вважається другим після Меншикова землевласником в Україні, йому належать 1245 селянських дворів. Переважно це були землі, що конфісковані у козацької старшини, в тому числі 500 дворів із селянами, подаровані графу 1722 року царем після вилучення їх у Пилипа Орлика.

Потім власники села змінювались. Спочатку – офіцер Ізмайлівського полку О.Гампф, а в середині 19 ст. – полковник лейб-гвардії уланського полку Іван Михайлович Корбе (1800-1868), який пізніше дослужився до генерал-майора. З ним кілька разів зустрічався Тарас Шевченко.

1850 році Вейсбахівку та село Вороньки (ми ще згадаємо про нього) купив Кочубей Аркадій Васильович (представник одного з найвідоміших козацьких родів) і передав у власність своєму сину Миколі Аркадійовичу (1827-1865), який в 1858 році одружився з княжною Оленою Волконською. Олена Сергієвна (1835-1916) була дочкою відомого декабриста Сергія Григоровича Волконського (1788-1865), й народилась в Забайкаллі, в той час батько відбував 20-річне покарання на засланні.

Аркадій Васильович Кочубей був другим чоловіком Олени Сергієвни, та й сам Кочубей оженився цього разу втретє. Першим чоловіком був Дмитро Васильович Молчанов, але він помер молодим, залишивши 22-річну Олену Сергієвну вдовою з 4-річним сином Сергієм (1853-1905). Від Кочубея, який до того вже мав дочку, Олена Сергієвна народила ще одного сина, Михайла (1863-1935).

І знову їй не щастить, Кочубей помирає теж, у 38 річному віці.

Олена Сергієвна не здається і втретє виходить заміж, на цей раз за керуючого маєтками Кочубеїв, поміщика Олександра Олексійовича Рахманова, та народжує від нього двох дочок, Марію (1871-1952) та Олену (1875-1946). Цікаво, що обидві народились в Києві, причому Марія, виходить, що народилась позашлюбно, оскільки шлюб відбувся 1873 року.

В 1870-і роки у Вороньки прибуває Олександр-Едуард Юлієвич Ягн (1848-1822), архітектор та художник. Сам з династіїї пензенських лікарів, він обрав інший шлях, творчий. Закінчив Московське училище живопису та зодчества, а потім Римську академію мистецтв. Чому саме він приїхав у глибинку, історія не каже. До цього у Ягна вже були роботи і в Італії, і у Франції. Як би не було, у Вороньках він захоплюється Оленою Сергієвною, яка старша нього на 13 років. Шлюб з Рахмановим вона розірвала, а оскільки вчетверте виходити заміж церква не дозволяла, то “молода” пара оселяється у Вейсбахівці разом з дочками Олени Сергієвни. Одне з джерел пише, що у пари народилась дочка, Олександра, яка носила прізвище Рахманова. Про це достеменно не можемо сказати.

Олександр Ягн відразу ж береться за роботу. У Вейсбахівці він будує цегляний завод, створює художньо-виробничі майстерні, де виробляли керамічну плитку, за його проектом у Вороньках над могилами батька та матері Олени Сергієвни будують казкову церкву-усипальницю, на жаль зараз не існуючу, її зруйнували в радянські часи, а церква була шикарна. Повертаючись назад, скажемо, що Волконський Сергій Григорович після відбуття заслання, 1859 року, разом з дружиною, оселяються у Вороньках, у свого, на той час, зятя, Миколи Кочубея. У Вороньках вони й померли та були поховані, мати в 1863, батько в 1865 році.
Для Кочубеїв за проектом Ягна також зводять каплицю-усипальницю в Ярославці, будинок для М.М.Кочубея у Вороньках, панські будинки на Полтавщині, Сумщині, Київщині.

В самій Вейсбахівці відбувається тотальна перебудова маєтку. Будується цілий компоекс нових споруд. У цей час з’являються новий триповерховий палац (1886), флігель (1878), готель, пекарня, церква. Особливістю було те, що в облаштуванні будівель рясно використовувалась майоліка та теракота, недаремно Ягна називали майстром художньої кераміки. А всередині постарався давній товариш Ягна ще по навчанню, художник В.М.Соколов (1841-1921), що розписав інтер’єри.

Маєток на архівних фото.

Зазнає також перепланування, фактично розбивається заново, парк плюс закладажиься ще й новий (від парку, що за межами села, залишилось лише пару сосен); висаджуються фруктові сади; викопуються два ставки, на яких насипають штучні острівці.

На жаль, до нашого часу з будівель дійшов лише флігель, в якому зараз розміщується Свято-Миколаївська церква. Деякі будівлі почали розбирати ще в міжвоєнний період. Палац сильно постраждав, практично був знищений, під час війни, після неї будівлю розібрали, те що ще залишилось. А церкву остаточно розібрали за Хрущова, в 1962р.

Хоча Ягна і вважають одним із засновників українського модерну, проте будівлі Вейсбахівки все ж таки еклетика, причому еклетика, що поєднує в собі мотиви українські і російські.

Про Ягна також відомо, що ним спланований дах та внутрішнє оздоблення Московських торгових рядів (1889-1893, зараз ГУМ), а 1902 року за ескізами Ягна було виготовлено майоліковий декор для оздоблення храму біля міста Шипки в Болгарії, проектована будівля Саратівської консерваторії.

Ягн та Соколов жили у Вейсбахівці до самої смерті, померли з різницею в один рік, і поховані в селі, хоча склепів вже не залишилось.

Десь в селі ще є старий дерев’яний будиночок земської школи, якщо його ще не розібрали.

Текст Ігоря Дорожка, фото Романа Маленкова.