Місто Бобровиця відоме дуже давно. Його заснування датують 11 століттям. Про походження назви точних даних немає, хоча гіпотез маса. Не будемо їх перераховувати, зазначимо лише те, що багато дослідників кажуть, із бобрами назва точно не пов’язана, а пов’язана із словом “обров”, адже в Княжу добу містечко називалося Оброва, а назва Бобровиця впеше зустрічається в письмових документах під 1581 роком. Хоча не менше істориків твердять, що назва пов’язана саме із бобрами, а точніше, із бобровими промислами.
Із 1654 року Бобровиця була центром козацької сотні, і вже була містечком. У 18 столітті тут проводились щотижневі базари та щорічний великий ярмарок (8 липня). У 1782 році Бобровиця стала центром волості у Козелецькому повіті.
В другій половині 18 століття значні земельні наділи навколо Бобровиці мали представники колишньої козацької старшини – Кочубеї, Плескачі, Скляревські, Булахи та Катериничі. Найбагатшими були Кочубеї, які у 1807 році почали будівництво цукрового заводу – якраз починався бум цукровиробництва. Пізніше цей завод опинився у власності Катериничів, які скупили усі землі Бобровиці й стали головними поміщиками. Саме із Каиериничами пов’язаний приїзд у Марківці (родинний маєток Катериничів) та у Бобровицю Тараса Шевченка, а ще із ними ж пов’язана головна пам’ятка міста – палац, зведений у стилі цегляного модерну, у напрямку історизм.
В нинішній Бобровиці, ще донедавна райцентрі, мешкає близько 11 тисяч осіб. Серед бобровицьких пам’яток архітектури Успенська церква, зведена у 1893 році, комплекс земської школи (модерн) початку 20 століття та, звичайно ж, палац Катериничів.
Все 18 століття головна садиба Катериничів містилася у селі Марківці, але на початку 20 століття вони вирішили перебратись у Бобровицю, і почали будівництво нового палацу. Сталося це у 1910 році. Будували палац із цегли, виробленої на власному заводі, із іменним тавром. Він непогано зберігся, до нашого часу – тут бібліотека та клуб, а ще спортивний клуб, у цоколі, який нині не працює. В ньому, свого часу, тренувалася важкоатлетка Ольга Коробка – віце-чемпіонка Олімпійських ігр, чемпіонка і рекордсменка Європи.
В палаці збереглися унікальні дерев’яні жалюзі, які праціють ось уже 110 років, є тут красиві кахельні печі, але головна окраса палацу – це нереальний кований мереживний декор веранди. Заради нього одного треба відвідати Бобровицю. Це шедевр. Вам усе покаже і розкаже місцева бібліотекарка Світлана Анатоліївна (0680856807). Тривалий час палац знаходився на балансі у місцевого цукрового заводу, який і тримав тут клуб, бібліотеку та дискотеку, але завод припинив існування, і зараз деякі приміщення палацу вже у аварійному стані. Потрібно терміново знайти кошти на його ремонт.
Текст та фото Романа Маленкова.
Успенська церква.
Палацик біля лікарні, ймовірно земська лікарня.
Колишнє двокласне училище (1902 р., 1951 р. добудови).
Будівлі земської школи.