Похмура львівська погода (майже англійська), постійний дощ, закрите парасолькою небо… Ці, а можливо ще якісь, фактори, примушували багатьох творців львівського історико-культурного ансамблю все частіше звертатись до еротичної скульптури та барельєфів. Це як реклама гарної погоди, яка асоціюється у більшості чоловіків із літом, із теплом, із відсутністю одягу (особливо на особинах протилежної статі)…
Я вже викладав репортажик про еротику у львівській скульптурі. Хочу продовжити. Але вже із меншою кількістю слів.
Звичайно мистецтвознавці могли б усе розтлумачити, але на думку більшості два голих мускулистих молодих чоловіки виглядають саме…
Типові атланти (і атлантки) тримають десятки львівських балконів
Без коментарів
Ну а це античні “мисткині”
Львівська лжелегенда (хоча легенда майже завжди берхня) про бордель та Онана
Навпроти колишнього домініканського собору розташований будинок із цікавими барельєфами. Їх там багато, але вони дублюють всього чотири зображення. Це бородатий голий мужик, прикований кайданами до підлоги (чи землі, там не акцентовано) із великим птахом, ймовірно орлом (не розбереш, бо голова птаха відбита), на лівій нозі. Це гола дівчина, за спиною у якої проглядають крила та довга шия лебедя (голова знову відбита). Це просто гола дівчина у горизонтальній позиції. І, нарешті, це голий (немолодий) чоловік, який у лівій руці (прямо навпроти лобка) тримає щось кругле, а у правій – товстого дубця.
Ось як мені львів’яни розшифрували ці зображення. Виявляється це легенда про Онана – Біблійного персонажа, який на вимогу Бога, відповідно до певних єврейських законів, повинен був одружитись із вдовою свого старшого брата. Й не просто одружитись, а зачати їй сина, який повинен був зайняти своє місце у ланцюжку предків Ісуса. Але дурний Онан, жлобився влити своє сім’я у Фамарь (так звали братову вдову), й відразу після спарювання, виливав його на землю. За це Бог покарав його смертю. Отже:
1. Онан після злягання манстурбує, щоб вилити сім’я на землю…
2. …бідна Фамарь спостерігає за цим і сумує
3. …вона підмовляє птаха, посланого Богом, щоб той покарав Онана
4. …птах карає Онана, вирвавши йому… самі зрозуміли що
На думку більшості львів’ян (з тих, що цікавляться історією міста) в будинку, навпроти Домініканів колись був бордель (публічний будинок), тому барельєфи на ньому, вказують на гріховність пролиття сімені, яке не веде до продовження роду… Можливо бордель тут дійсно був, але от історія про Онана – суцільна дурниця. Я в ній засумнівався відразу після того, як уважно роздивився барельєфи на фото (адже знизу, в деталях їх, роздивитись важко). Ну а потім прочитав тлумачення мистецтвознавців:
1. Геракл із палицею та яблуками Гесперид (оте кругле у лівій руці).
2. Звичайна Венера.
3. Леда та лебідь. Через відбиту голову дехто каже що то орел, але довжелезна шия безпомилково вказує на лебедя. Це із грецької легенди про те, як Зевс, у образі лебедя, оволодів красунею Ледою (картинок, присвячених цій легенді у неті повно, наприклад ось).
4. Звичайнісінький Прометей з орлом, який готується в черговий раз вирвати йому печінку.
От і вся легенда.
Фото Романа Маленкова