Національний природний парк “Подільські Товтри”

Розташування: Хмельницька область Кам’янець-Подільський, Чемеровецький, Городоцький райони
Площа: 261316,0 га
Підпорядкування: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
Поштова адреса: 32301, Хмельницька область, м. Кам`янець-Подільський, площа Польський ринок, 6.
Тел. (03849) 5-12-70, 2-42-47, факс 5-17-71
E-mail: tovtry@kp.rel.com.ua, tovtry@kp.km.ua
Cайти: www.tovtry.km.ua, http://tovtry.forest.ru, www.kp.km.ua/tovtry.

http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t18.jpg Національний природний парк “Подільські Товтри” створено згідно з Указом Президента України від 27 червня 1996 року № 474. Розташований він у межах Городоцького, Кам’янець-Подільського та Чемеровецького районів Хмельницької області на площі 261316,0 га (12,5% території області). З цієї площі 3081,5 га надано парку в постійне користування, решта земель знаходиться у користуванні сільськогосподарських, лісогосподарських та інших підприємств, сільських рад, фермерів та індивідуальних власників землі. За площею національний парк “Подільські Товтри” є найбільшим у Європі.

Згідно з функціональним зонуванням територія парку розподілена на заповідну зону, площею 1603,8 га, зону регульованої рекреації – 11452,2 га, зону стаціонарної рекреації – 173,5 га та господарську зону, площею 248086,5 га. В установі працюють 57 чоловік, з них у науковому підрозділі – 10, у службі охорони – 29 осіб.

До складу національного природного парку “Подільські Товтри” увійшли більше 130 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них 23 – загальнодержавного значення: 15 заказників (8 ландшафтних та 7 ботанічних), 4 геологічні пам’ятки природи, серед них “Китайгородське відслонення” (схил у долині р. Тарнави – всесвітньо відомий еталонний розріз силурійських відшарувань), печера “Атлантида” (гіпсового походження, довжиною 1,8 км), 1 ботанічний сад – у м. Кам’янець-Подільському та 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Національний природний парк призначений для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з типовими та унікальними природними та історико-культурними комплексами.

За фізико-географічним районуванням територія належить до Західно-Подільської височинної області Західно-Української лісостепової провінції Лісостепової зони.

Товтри – це місцева назва скелястого дугоподібного пасма Західного Поділля, яке тягнеться з північного заходу на південний схід. Довжина його сягає 250 км (80 км у межах національного парку), ширина – 5-6 км, а абсолютні висоти коливаються від 400 до 436 м над рівнем моря. Над рівниною, http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t6.jpg що його оточує, це пасмо підіймається на 60-65 м. Товтри являють собою бар’єрний риф міоценового моря, складений мшанковими, мембранопоровими та черепашковими вапняками. Аналогів їм у світі немає, хоча подібні за деякими геологічними структурами скелясті гряди є в Великобританії та США.

Поверхня Товтр загалом вільна від четвертинних відкладів, тому її нерівності різко виділяються у рельєфі скелястими і карстовими формами, які мають мальовничий вигляд.

Клімат на території національного природного парку помірно континентальний. Середньорічна температура повітря на півночі Товтр становить близько +7°С, а на півдні – +8°С. Середня температура січня -5°С, а липня – +18,5°С. Середньорічна сума опадів становить 550 мм, більша їх частина випадає в теплу пору року.

Ґрунтовий покрив представлений спектром сірих лісових опідзолених ґрунтів – від світло- до темно-сірих, подекуди зустрічаються чорноземи опідзолені.

У доісторичні часи Товтровий кряж не зазнав впливу материкового зледеніння, що сприяло збереженню на цій території багатої теплолюбної флори. Тому рослинність Товтр характеризується великим різноманіттям видів та рослинних угруповань, серед яких переважають ліси. Рослинний покрив національного природного парку формують діброви, у складі яких переважають дубові, грабово-дубові, грабово-дубово-ясеневі фітоценози. Тут поширені також і букові ліси. Своєрідними є степові рослинні угруповання, в тому числі – ковилові, а також лучна рослинність. До Зеленої книги України занесено 21 рослинне угруповання, з них 10 – лісових (група асоціацій скельнодубових лісів кизилових, звичайнодубових лісів кизилових, звичайнодубових лісів татарськокленових, дубових лісів ліщінових, асоціації грабово-дубового лісу плющевого та маренково-плющевого, грабово-дубового лісу волосистоосокового та яглицевого, липово-дубових та кленово-липово-дубових лісів волосистоосокових та яглицевих, асоціація букового лісу левурдового (з цибулею ведмежою), букового лісу барвінкового), 8 – степових (формація мигдалю низького, ковили волосистої, ковили найкрасивішої, ковили пірчастої, тонконогу різнобарвного, осоки низької, вівсюнця пустельного, сеслерії Хейфлерової) та 3 водних (формація латаття білого, глечиків жовтих, куширу підводного).

Флора “Подільських Товтр” нараховує більше 1700 видів рослин, них судинних – 1390 видів, мохоподібних – 52, водоростей – 217, лишайників – 59 видів. На території парку визначено 47 видів справжніх грибів.

http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t5.jpg У флорі парку нараховується близько 300 видів рослин, які є ендемічними та субендемічними подільськими видами, реліктовими та просто рідкісними рослинами. Серед подільських та волино-подільських ендеміків зустрічається волошка тернопільська, молочай волинський, а серед реліктових видів – змієголовник австрійський, берека, лунарія оживаюча тощо. До Червоної книги України занесено 56 видів рослин, до Додатку 1 Бернської конвенції – 4 види. Особливий інтерес становлять судинні рослини, 26 з яких є погранично-ареальними, 39 – диз’юнктивно-ареальними, 54 – реліктовими, а 32 – ендемічними видами. Високий ендемізм пояснюється тим, що територія Західного Поділля, куди входить парк, є одним із головних центрів ендемізму в Україні. Із “червонокнижних” видів тут охороняються аконіт Бессера, карагана скіфська, зіновать подільська, пізньоцвіт осінній, шафран Гейфелів, бруслина карликова, рябчик гірський, три види ковили: волосиста, Граффа та пірчаста та 15 видів орхідних: булатка великоквіткова, довголиста та червона, зозулині черевички справжні, пальчатокорінник плямистий та травневий, коручка темно-червона, чемериковидна та пурпурова, зозулині сльози яйцевидні, гніздівка звичайна, зозулинець шоломоносний та салеповий, любка дволиста та зеленоквіткова.

Фауну території національного природного парку та суміжних районів лівобережжя Дністра складають характерні представники лісостепу України. Тваринний світ Подільських Товтр відзначається особливостями, властивими західноукраїнській лісостеповій провінції. Багатство і своєрідність тваринного світу парку та його околиць зумовлені особливостями ландшафту, його мозаїчністю. Наявність на території парку старих лісових масивів, відкритих крутосхилів та карстових печер сприяє поширенню тут хижих птахів та кажанів. Фауна налічує 71 вид ссавців, 223 – птахів, 10 http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t8.jpg – плазунів, 11 – земноводних, 50 – риб, 1 – круглоротих, біля 700 видів комах та багато видів інших безхребетних тварин, інвентаризація яких поки що не закінчена. На території парку охороняються 33 види тварин, занесених до Європейського червоного списку, 98 видів, занесених до Червоної книги України, 184 види тварин, що підлягають особливій охороні згідно з Бернською конвенцією.

Із “червонокнижних” це: бражник Мертва голова, сатурнія руда, вусач мускусний, скарабей священний, стрічкарка червоно-жовта, бражник олеандровий та скабіозовий, широкопалий рак, мінога українська, шип, стерлядь, вирезуб, лелека чорний, журавель сірий, орел-карлик, могильник, пугач, сипуха, шпак рожевий, , ховрах європейський, норка європейська, тхір степовий і ін. Велике значення територія парку має для збереження рукокрилих, із яких тут мешкають широковух європейський, нічниця Бехштейна, нічниця ставкова, нічниця триколірна, нічниця Наттетера, вечірниця велетенська, вечірниця мала, підковоніс малий.

Для території парку характерне поєднання неповторних природних багатств та історико-культурної спадщини, що створює умови для розвитку як оздоровчого, так і пізнавального туризму.

Значну рекреаційну цінність складають лісові масиви. Поряд з річками та іншими водними акваторіями їм відводиться основна роль в організації короткочасного відпочинку населення. На берегах Дністровського водосховища (в першу чергу, в зоні Бакотської затоки) створено невеличкі туристичні приюти для комплексного обслуговування туристів, які відпочивають на водосховищі, із забезпеченням ночівлі, харчування, зв`язку, прокату туристичного спорядження (у т.ч., байдарок, каное, катамаранів, яхт, плавучих дач) тощо. Є можливість мандрувати по Дністровського водосховищу на комфортабельному дебаркадері з зупинками у мальовничих місцях.

http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t4.jpg Адміністративним центром національного природного парку “Подільські Товтри” є старовинне місто Кам’янець-Подільський. Воно є національним історико-архітектурним заповідником України, до складу якого входять Михайлівська церква (VI ст.), Кам’янець-Подільська фортеця (ХІ-ХІІ ст.), Домініканський (XIV ст.) та Францисканський (XIV ст.) монастирі, Вірменські бастіон, собор, дзвіниця та торговельний будинок (XV-XVII ст.), Кафедральний костьол (XV-XVI ст.), Петропавлівська церква (1569 р.), Турецький мінарет (1639 р.), монастир домініканок (1720-1722 рр.), Духовна семінарія (1756 р.) та ін. Тут знаходиться під охороною старовинні парки і садиби, у Кам”янець-Подільському ботанічному саду зростають біля 3000 видів, форм і сортів рослин з різних кліматичних зон, в тому числі більше 600 видів тропічних рослин. У парку охороняються 19 археологічних пам’яток, більше 300 історико – архітектурних пам`яток (в м. Кам`янці – Подільському знаходяться більше 200 об`єктів, в Кам`янець – Подільському районі – більше 63 об`єктів, в Чемеровецькому – більше 27 об`єктів, в Сатановському регіоні – більше 12 об`єктів). У Кам’янець-Подільському районі функціонує одне з найбільших в Україні державних господарств з вирощування лікарських рослин.

Особливу цінність і значимість для рекреаційного господарства парку складає запас мінеральних вод, що вже сьогодні дає можливість формування ефективного профілактично – лікувального комплексу на базі мінеральної води типу “Нафтуся” в околицях Сатанова, с.Привороття-2, содових вод типу “Миргородська” в с. Маків, мінеральних вод з унікальними терапевтичними ефектами м. Кам’янець – Подільського, різноманітних розсолів з підвищеною концентрацією літію, брому, йоду та ін.

У парку діють туристичні маршрути: піші та кінні, водні, лижні, автомобільні та велосипедні. Серед них одно- та багатоденні, пізнавальні й оздоровчі, з виїздами на конях і плаванням на човнах, риболовлею та, звичайно, з відвідуванням мінеральних джерел і здравниць, природних та історичних пам’яток, зокрема печери “Атлантида” та печери Кармалюка в с. Маліївці, Бакотського печерного монастиря біля смт. Стара Ушиця, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва Михайлівецького та http://ukrainaincognita.com/wp-content/uploads/files/t7.jpgГолозубинецького (пам’ятка XVI ст.), Макіївського та Маліївського, джерел лікувальної зони “Збручанська нафтуся”, залишків синагоги XVI ст. (однієї з найкращих у Європі), лісових дач тощо.

Територія національного парку відноситься до Придністровського курортно – рекреаційного регіону державного значення.

В Кам’янець-Подільському районі знаходяться сім комплексів, які використовуються для оздоровлення та відпочинку (в смт. Стара Ушиця дитячий санаторій “Дністер”, у с. Привороття-2 профілакторій “Лісова пісня”, в с. Врублівці дитячий оздоровчий табір “Чайка”, у с. Рогізна “Будинок рибалки”, у с. Голосків спортбаза, у с. Устя база відпочинку, в с. Ісаківці дитячий оздоровчий табір “Надія”).

У місті Кам’янці-Подільському знаходяться три оздоровчих заклади: пансіонат з лікуванням “Поділля”, дитячий санаторій, міський “Центр здоров`я”. У Чемеровецькому районі знаходяться три комплекси, які використовуються для відпочинку (в с. Бондарівка база відпочинку та студентський оздоровчій табір, в с. Романівка база відпочинку, в с. Жабінці база відпочинку).

В Городоцькому районі є Сатанівський рекреаційний комплекс, в якому на базі мінеральної води типу “Нафтуся” сформована курортна зона (санаторій “Товтри” – цілорічний спеціалізований лікувально – профілактичний заклад, санаторій “Збруч” – цілорічний спеціалізований лікувально – профілактичний заклад, профілакторій “Берізка” – цілорічний лікувально – профілактичний заклад, база відпочинку “Зв’язківець Чернігівщини” – оздоровчий заклад сезонного типу).

Будь-яку додаткову інформацію можна отримати у адміністрації національного природного парку “Подільські Товтри”.

Підготовлено за підтримки та на основі матеріалів Державної служби заповідної справи України

48.703484, 26.553978 Дивитись на мапі Google Maps