Слобідка-Шелехівська. Два панських маєтки.

Маленьке село Слобідка-Шелехівська відоме маєтком Вакарів, в якому двічі гостювала Анна Ахматова – відома російська поетеса. Вона була племінницею дружини власника – рідної сестри її матері, Анни Горенко (Вакар). Не скажу, що це щось ексраординарне – ну двічі приїжджала до тітки в гості майбутня поетеса. Але у садибному будинку Вакарів – досить простому, без архітектурних оздоблень, створено літературно-меморіальний музей Анни Ахматової. От до нього і возять туристів. Досить рідко. А інша пам’ятка села – палац Новицьких, туристи відвідують не часто.

Садиба Новицьких.

Нині у Слобідці-Шелехівській мешкає менше 200 осіб. Село не має власної сільради і підпорядковується сусідній, Яблунівській. Куди ж місцевій громаді утримувати дві садиби. Тому друга – садиба Новицьких – покинута і захаращена, хоча вона значно цікавіша від садиби Вакарів. Тут зберігся палац, схожий на замок, із чотирма, ой, пардон – трьома зубчастими баштами. Четверта десь ділася. 

Олександр Новицький збудував палац у 1896 році. В той час він був власником 314 десятин землі, ставка та гуральні. Прийшла радянська влада, усе націоналізувала. В палаці розмістили дитячий санаторій, який діяв до 1989 року. Потім було кілька орендаторів і розруха. Кажуть, що садибу виставили на продаж, і вже є покупець, який хоче викупити палац і щось із ним робити. Але поки (2020 р.) він заростає хащами і потроху руйнується. А от Анна Ахматова – то значна величина. Її музей підтримується і відвідується. Я не знаю жодного її твору.

Текст та фото Романа Маленкова.

Вадиба Вакарів. Музей Ахматової.

 

49.160248, 27.424226 Дивитись на мапі Google Maps