Відомі і таємні панорамні майданчики Кам’янця

Щоб насолодитися красою Кам’янця на Поділлі у мовній мірі, треба знати його деякі секрети. Одним з таких секретів є оглядові майданчики, з яких відкриваються зворушливі панорамні види на Старе місто і фортецю. Деякі з них відомі туристам, деякі – ні. Сьогодні розповім і про перші, і про другі. Їх всього 10. Сподіваюсь, це допоможе читачу наступного разу поглянути на Кам’янець іншими очима.


1. Вул. Пушкінська. Почнемо з найменш відомого туристам оглядового майданчику. За багаторазові перебування в Кам’янці я не бачив тут жодного туриста. Проте саме звідси відкривається найоб’ємніша панорама Кам’янця з півночі: видно все Старе місто і Стару фортецю. Знаходиться він на вул. Пушкінській за Міським парком.

Для збільшення натисніть на картинку:


Стара фортеця:
Старе місто:
Порохові склади:


Турецький бастіон:


Новопланівський міст:


Руські Фільварки:


Для збільшення натисніть на картинку:


2. Польські Фільварки. Ще один маловідомий панорамний майданчик. Щоб потрапити на нього, треба біля Польської брами перейти Смотрич та піднятися Польськофільварківськими сходами на вул. Ватутіна. З майданчику добре видно католицький фасад міста (катедру з іншими костелами і католицькими монастирями), Верхню та Нижню Польські браму.


Польська брама:


Польська брама до відновлення. Над нею – російська гімназія, дзвіниця катедри, єзуїтський колегіум, катедра з мінаретом:


Башта Стефана Баторія:


Каньйон, башта Стефана Баторія, Турецький бастіон, внизу – наскельна вежа Польської брами:


Російська гімназія:


Натисніть на картинку для збільшення:


3. Руські Фільварки. Майданчик знаходиться на південь від Старого міста по вул. Івана Франка біля Покровської церкви. З майданчика можна побачити південні (вірменські) квартали Старого міста і фортецю.

Натисніть на картинку для збільшення:


Вірменські квартали:
Казарми фортеці:


Вид у бік фортеці:


Стара фортеця:


Кравецька вежа:


Осінь:


Натисніть на картинку для збільшення:


Так тут люблять туристів:


4. Новопланівський міст. Наступний оглядовий майданчик знають всі. Він розташований на Новопланівському місті, який веде з Нового до Старого міста. З майданчику видно каньйон з обох боків, Гончарську башту та східну частину Старого міста.
5. Міський парк з атракціонами. Наступний майданчик – зовсім поруч. Знаходиться він на протилежному від Гончарської башти березі каньйону Смотрича. Щоб сюди потрапити, треба перед Новопланівським мостом повернути ліворуч і пройти пату сотень метрів парковою дорогою над каньйоном. З цього місця добре видно Гончарську башту з синагогою та Кравецьку башту:


6. Замковий міст. Цей майданчик – найвідомійший. З нього відкривається класичний вид на Стару фортецю, католицький фасад Старого міста, західні та південно-західні міські укріплення, передмістя Карвасари та Польські Фільварки.

Вид на Стару фортецю:
Вид на Старе місто:


Вид на каньйон на північ і Водяну башту:


Католицький фасад Старого міста та Башта на броді:
PA263898Руська брама та Гловерівські мури:
Карвасари:
7. Гора Татариська. Це – пагорб, розташований напроти пагорба, на якому стоїть Стара Фортеця. Іі дуже просто впізнати по “Пам’ятнику 7 культур” у вигляді зірки та великому хресту, що розташовані на горі. Щоб сюди потрапити, треба з Замкового мосту спуститися в каньйон (передмістя Карвасари), обійти дерев’яну Хрестовоздвиженську церкву та піднятися на гору. З майданчику відкривається панорама Старої фортеці з протилежного боку та панорама Старого міста зі сходу.


Вид на гору Татариська:


8. Новий замок. Новий замок (або горнверк) розташований за Старою фортецею. З його валів можна спостерігати гарні панорами фортеції, Старого міста та Польських Фільварків.

Натисніть для збільшення:
Польські Фільварки та Старе місто (натисніть для збільшення):


Старе місто:


Катедра:


Натисніть для збільшення:


Польські Фільварки:


9. вул. Францисканська. Оглядовий майданчик знаходиться на південь від катедри поруч з відновленим нещодавно костелом Катерини. Звідси – гарний вид на фортецю та Польські Фільварки.
Польські Фільварки з Георгієвською церквою:
10. Міст “Стрімка лань”. З найвищого в Україні мосту відкриваються зворушливі панорами каньйону річки Смотрич:
Автор – Андрій Бондаренко

48.683070, 26.575252 Дивитись на мапі Google Maps