Чубівка. Жаботинський монастир

Село Чубівка розташоване у 30 км від Черкас. Підпорядковане сільській раді села Думанці. Кількість населення – 240 осіб.

Онуфріївська церква

Онуфріївська церква

Село було засноване у 18 столітті. Ним володів пан на прізвище Чуб (звідси і назва). Ще раніше на пагорбі, поруч із яким виросло село, було засновано Жаботинський Онуфріївський монастир.

Про розташування поряд із Чубівкою монастиря ми довідалися майже випадково під час відвідин Думанців. Тут мала стояти дерев’яна церква XVIII століття. Виявилося, що стару церкву – пам’ятку архітектури національного значення – зовсім недавно чи то спалили, чи то розібрали. А в селі вже стоїть нова мурована церква. Але місцеві мешканці розповіли, що недалеко, біля села Чубівка, є «якийсь монастир».

Онуфріївська церква Онуфріївська церква

Я чомусь завжди вважав, що Жаботинський монастир розташований поряд із Жаботином, а виявилося, що біля Чубівки, на південно-східній її околиці.

Рік заснування монастиря невідомий. Але відомо, що сталося це не пізніше 1706 року. У ХІХ столітті на території монастиря було дві церкви: дерев’яна трьохпрестольна церква Успіня Богоматері та кам’яна тепла Онуфріївська церква. Успенську церкву збудували у 1758 році, в радянські часи вона була зруйнована. А ось Онуфріївська церква, яка була зведена у 1810 році, стоїть і нині. Вона перебуває у чудовому стані і є трьохпрестольною. Жаботинський монастир – єдина чоловіча обитель Черкаської області. Нині тут шість монахів та три послушники. В радянські часи монастир був закритий, відродження почалося у 1993 році.

Текст та фото Романа Маленкова (чорновий текст для путівника Черкащиною видавництва “Грані-Т”)

Онуфріївська церква

Онуфріївська церква

49.232844, 32.203228 Дивитись на мапі Google Maps