Стольне

Село Стольне розташоване на північний захід від Мени. Центр сільської ради. Кількість населення – близько 2000 осіб.

Стольное. Андреевская церковь

Андріївська церква (1782 р.)

Це велике поселення було засноване ще в домонгольські часи і ймовірно належало княжому столу (звідси і назва). Після монголо-татарської руйнації село відродилося в XV столітті.

Із 1660 року Стольне належало Ніжинському Ветхоріздв’яному Георгіївському монастирю. В першій половині XVІІІ століття цей монастир закрили, а землі його перейшли у казенну власність.

У 1740 році, коли Стольне вже було містечком, цариця Анна Іоанівна подарувала його генеральному судді Малоросійської військової канцелярії Андрію Безбородьку. Його син, канцлер Російської імперії Олександр Безбородько збудував у Стольному гарний класицистичний палацово-парковий комплекс. Вірогідно у проектуванні комплексу приймав участь видатний архітектор Джакомо Кварнегі. Але на жаль до нашого часу розкішний палац Безбородьків не зберігся. Його розграбували та зруйнували більшовики.

Стольное. Андреевская церковь

Стольное. Андреевская церковь

У 1782 році Олександр Безбородько збудував велику Андріївську церкву – усипальню над могилою батька. Вона розташована на кладовищі й виглядає дійсно як дуже великий цвинтарний склеп. Будівля хоч і зведена у стилі класицизму, але дуже оригінальна й не схожа на більшість українських церков кінця XVІІІ століття. Вона квадратна, дуже масивна, має одну баню. Вже у ХІХ столітті до неї прибудували дзвіницю та з’єднали переходом із церквою.

Текст та фото Романа Маленкова

Стольное. Парк

Стольное. Парк

Парк

51.516007, 31.916450 Дивитись на мапі Google Maps