Талова Балка. Прекрасний загублений храм

Село Талова Балка розташоване у Світловодському районі Кіровоградської області. Мешкає тут трохи більше двох сотень людей. Власної сільради немає, підпорядковується Озерянській. У селі збереглася Свято-Переображенська церква – в сенсі візуальної атрактивності, разом із навколишнім ландшафтом, одна із кращих пам’яток Кіровоградщини – побачивши цей храм на тлі навколишніх пагорбів, забути його вже вкрай важко.

Друге фото 2015 р. Роман Маленков

Нині Свято-Преображенська церква перебуває у вкрай важкому стані – без хрестів, вікон, дверей і тиньку, здається що вона стоїть тільки тому, що зроблена дуже якісно. А будували її протягом 1803-1806 років. Заклав храм казуово багатий місцевий поміщик, генерал-майор, учасник багатьох російських військових кампаній, Федір Артемійович Боровський. До освяти церкви він не дожив, тому добудовою займався його рідний брат Іван.

Храм зводили прекрасні майстри. Кажуть що розчин для цегляних мурів робився із гашеного вапна на яєчних жовтках (особисто я не дуже люблю казочки про жовтки, але все таки такі випадки бували). Є дослідники, які знайшли автора проекту храму – з великою долею ймовірності ним був Родіон Казаков, автор храму святої Варвари у Москві (Російська Федерація), на вулиці Варварка, який закінчили будувати у 1804-му році. Дійсно московський храм та храм у Таловій Балці дуже схожі.

Храми близнюки створені за проектом Родіона Казакова у Москві (РФ, фото звідси) та Таловій Балці

У радянські часи храм у Таловій Балці був закритий і поступово руйнувався. В останні десятиліття він став руйнуватись ще активніше разом із запустінням села – кількість мешканців все зменшувалась і зменшувалась. Кілька років тому в село приїхав священик – отець Серафим. Він займається збором коштів на відновлення храму і сподіваємось що все у нього вийде – така краса не повинна зникнути.

Текст Романа Маленкова, фото Ольга Божко (сайт Олександрійської єпархії)

Стаття про храм у Таловій балці із сайту “Україна Центр”

Далі фото Романа Маленкова. 2015 р.


48.911153, 33.201074 Дивитись на мапі Google Maps