Димер

Селище Димер розташоване в 22-и км на північ від Вишгорода. Перша письмова згадка про Димер датується 1582 роком, але очевидно поселення є значно старішим. Раніше Димер був містечком. Зараз у ньому мешкає близько 7 тисяч чоловік.

бібліотека

Бібліотека, що розташована у будинку початку ХХ століття. Фото Романа Маленкова

бібліотекаДимер веде свою історію з часів Київської Русі. В цьому містечку були металургійні підприємства, на яких плавили болотну руду й виробляли зброю. Відповідно над містечком (а Димер раніше був містечком) завжди стелилося багато димів. Звідси і назва – Димер.

В козацькі часи Димер був доволі значним містом. Його навіть свого часу вибрав за резиденцію ставлений поляками козацький гетьман Остап Гоголь. В ті часи місто було центром Димерського староства. У 1703 році, під час козацького повстання у Димерському замку отаборилося чимало поляків. Семен Палій взяв приступом замок, розбив поляків, а місто зруйнував. З тих пір Димер, як значне місто, вже не відродився.

Адміністративний будинок

Адміністративний будинок поч ХХ ст.

У 19 столітті Димер був містечком, що із 1810 року утримувалося державною казною (казенне містечко). Деякий час тут розміщувався центр повіта.

Адміністративний будинок

Будинок початку ХХ ст.

Офіційно пам’яток архітектури у Димері немає. Але у селищі є з десяток будівель зведених у 19 та на початку 20 століть, які безперечно могли б вважатись пам’ятками. Це Димерська гімназія (1913), бібліотека (поч. 20 ст.), кілька адміністративних споруд початку 20 ст., церква, що розташована у будинку початку 20 ст.

Гімназія

Головна пам’ятка Димера – гімназія (1913)

нова церква

Нова церква, розташована у будинку початку ХХ ст.

50.783977, 30.300299 Дивитись на мапі Google Maps