Львівський Арсенал. Фортеця та величезна колекція старовинної зброї

Бутовий камінь та цегла, бійниці та стрільниці, рів. Відразу відчувається, що це фортеця, цитадель, але дуже давня. Вже у 18 столітті навряд чи вона могла виконувати обронні функції. А от обороняти міський запас зброї від місцевих злодіїв, служити в’язницею, чи катівнею споруда могла. Це все можна сказати візуально проаналізувавши архітектурні особливості Арсеналу.

Будівля Арсеналу у Львові дихає середньовіччям. Іне дивно, адже найперший міський арсенал Львова, який був одноярусним, було збудовано ще у 1430-х роках. Його прибудували до одного із мурів (пізніше названого Низьким) й арсенал став елементом львівських фортифікацій. У 1527 році в будівлі сталася значна пожежа, після чого її розібрали. Новий арсенал прибудували до іншого муру – Високого. Закінчили будівництво у 1556 році. Будівля знову була одноярусною. І знову сталася пожежа, після якої у 1574-1575 рр. арсенал відбудували вже двоярусним.

Просто дивує ідентифікація дат для будівель Львова. Збереглися документи, записи майже півтисячолітньої давнини. От що значить Європа.

У арсеналі зберігали міський стратегічний запас зброї і пороха. У 1582 році в будівлі влаштували ливарню, де виробляли жерла гармат, та займалися художнім литтям – людвисарню.

У 1670-х арсенал було реконструйовано. До будівлі тоді добудували третій ярус. А у 1703 році зберігання пороху зіграло злий жарт – стався страшний вибух, від якого загинуло 36 міщан і обвалилися склепіння.Того ж року будівлю відновили, але ненадовго, бо вже у 1704-му її поруйнували шведи. Але через два роки арсенал знову був відбудований.

У 18 столітті будівля арсеналу виконувала функції в’язниці. Тут, свого часу, утримували українських повстанців – козаків та гайдамаків. Тут містилися камера тортур та житло міського ката.

Сучасного вигляду арсенал набув після реставраційних робіт 1979-1981 рр. У тому ж 1981 році в будівлі було влаштовано Музей зброї “Арсенал”, який нині є самостійним відділом Львівського історичного музею. В будівлі експонується колекція старовинної зброї, яка є однією з найбільших в Україні. Музейні експонати представляють зброю 30 країн світу. Музей працює з 10 до 18 год. Вихідний середа.

Текст та фото Романа Маленкова

Експозиції Музею зброї “Арсенал” у фотогалереї Львівський Арсенал

49.841304, 24.035296 Дивитись на мапі Google Maps