Астрономічна обсерваторія Київського університету

Майже у центрі Києва, на вулиці Обсерваторній, є унікальний об’єкт – Обсерваторія Київського університету імені Тараса Шевченка. Це об’єкт Попереднього Списку ЮНЕСКО (кандидат на вступ) і це вже знак якості – куди унікальніше.

Обсерваторію відкрито у 1845 році, із того часу зберігся головний будинок – Палац Науки, зведений архітектором Олександром Беретті, за проектом Вікентія Беретті (батька). До будівлі прибудовано спостережний павільйон, який лежить прямо на Київському меридіані – є і такий, його координати визначив перший директор обсерваторії, майбутній ректор Університету, Василь Федоров, у 1845 році. В павільйоні стоїть унікальний інструмент – меридіанне коло, виготовлене Репсольдом у 1870 році.

Палац Науки та спостережний павільйон нині перетворені у Астрономічний музей, який налічує, як пише Інтернет, близько 20 тисяч експонатів.

Астрономічна обсерваторія – це цілий комплекс будівель, який займає площу 2,6 га. Тут стоять великі телескопи, є колишня професорська садиба та будинок для співробітників. В професорському будинку колись жив Василь Федоров, а у квітні 1937 року більшовицькі кати звідси забрали відомого геофізика Кирила Нечипоренка. У вересні його розстріляли – про це свідчить Камінь спотикання – металева табличка на будинку.

А ви тут бували?

Текст та фото Романа Маленкова.