Бессарабський ринок. Шедевр торгової архітектури

Шедевр модерну у Києві. Бессарабський ринок. Фахівці приписують йому немало форм і ознак українського модерну. Зокрема, про це пише дослідник українського модерну – Андрій Власенко.

Неймовірна споруда. Ми бачили немало критих ринків у різних містах світу – за архітектурою, найдорожчий ринок України – Бессарабський – не поступається більшості. Він чудовий.

Бессарабський збудували у 1910-1912 роках на кошти, які заповів Лазар Бродський – півмільйона рублів на влаштування критого ринку. Хоча розробку проекту почали ще у 2008 -му. Було оголошено конкурс, який виграв маловідомий архітектор, поляк із Варшави (тоді це місто теж було у складі Російської імперії), Генрик Гай. Будівництвом керували архітектори Михайло Бобрусов та Лейзер Гугель, декоративне оздоблення виконували учні видатного митця Федора Балавенського – Тетяна Руденко-Щелкан, Петро Сниткін, Олександр Теремець – вони прикрасили будівлю тематичними панно «Молочниця» і «Селянин із волами», а також пасторальними барельєфами із рибами та бичачими головами.

Довжина будівлі Бессарабського ринку 80 метрів, ширина – 65 м.

Досі точаться суперечки, щодо назви ринку – чи то від купців із Бессарабії, чи то від бессарабів – босяків, які певний час заселяли місцину, на якій звели будівлю. На нашу думку друга гіпотеза більш правдоподібна.

Бессарабка – так кияни називають цей ринок, а ворота Олімпійського, розташовані з боку Бессарабки, зрозуміло, що Бессарабські. Щасливі, нібито. Щоправда, останні років тридцять, ця прикмета не працює. Динамівці більше забивають у єврокубках у протилежні ворота.

Текст та фото Романа Маленкова.