Божиківці. Палац Колонна-Чесновського

Божиківці – село у Деражнянському районі. Тут мешкає близько тисячі осіб.

Вперше село згадується в “жалувальній” грамоті польського короля Владислава 1436 року, коли він передав село Петрові Одровонджу, згодом у реєстрі 1493 року і в грамоті короля Сигизмунда 1539 року.

Дерев’яний храм у Божиківцях був споруджений у 1777 році в ім’я святої Параскеви, але парафія діяла ще раніше, як видно з докментів, що діяли пи церкві (в метричних книгах за 1732 рік). Прихожан в Божиківцях на 1901 рік було 496 чоловіків і 500 жінок. До Божиковецького приходу було приписане село Гоголі.

З 1887 року в Божиківцях існувала церковно-приходська школа. Спочатку була однокласною, згодом розширилась до 3 класів. Поміщику Здиславу Вацлавовичу Колонна-Чесновському належала 1121 десятина землі.

Поміщик був вихідцем із Франції, дружина-полячка. Мав три фільварка. В 1901 році побудував маєток, у якому до цього часу знаходиться школа. У володіннях поміщика був млин, цегельня, кузня, конюшня. Невеликий завод (гуральня), побудований 1909 року, виробляв спирт. Пізніше на цьому місці діяв крохмальний завод, у 2000-х роках закритий та повністю зруйнований.

Маєток Колонна-Чесновського

Маєток належав дворянину Здиславу Колонна-Чесновському, нащадку двох старовинних родів — італійський Колонна та польський Чесновський. Італійський рід Колонна (Colonna) відігравав значну роль у середньовічному Римі. Його представники займали найвищі військові та державні посади. Едиго Колонна був вчителем папи Філіпа Красивого (1247—1316), Гіроспере Колонна (1452—1523) — командуючий імператорськими та папськими військами, Помпео Колонна — з 1530 року кардинал і віце-король неаполітанський.

Навколо садиби були розміщені три фільварки, 1121 десятинами землі у Божиківцях, ґуральня, млин, цегельня, кузня, стайня.

Після революції 1917 року поміщик із родиною виїхав до Польщі. Садиба перейшла до рук нової влади. У садибному будинку розмістили школу, у флігелі — дитячий садок, у господарській будівлі — сільський клуб. Ґуральню 1909 року побудови перетворили на крохмальний завод.

Садиба побудована у 1901 році з відкритої червоної цегли, просторий, з аркадою галерей. Маєток оточує парк з флігелем для прислуги та господарською будівлею.

Текст із Вікіпедії, фото Романа Маленкова