Будинок контори торгового дому “Апштейн Т.М. і сини”

Будинок контори торгового дому “Апштейн Т.М. і сини”. Спаська, 12.

Будинок торогової контори єврейського купця 1-ї гільдії, Товія (Тев’є) Апштейна – “Апштейн Т.М. і сини” звів чудовий, фактично геніальний архітектор, Валеріан Риков у 1912-1913 рр. Це саме той Риков, який разом із Жуковським, спроектував і звів шедевральний залізничний вокзал у Жмеринці. Стиль колишньої контори Апштейна – неокласицизм. Будинок дуже цікавий ззовні (хоча багато хто критикує його нинішні кольори), а от всередині то справжній лабіринт. Інтер’єри деяких кімнат і залів розкішні.

Будинок Апштейна нині (2025 р.) та у 1920-му році

Товій Апштейн мав двох синів, які були співвласниками фірми – Якова-Моісея та Соломона. Родині належали лісопильні заводи, завод металовиробів (виробляв каналізаційні люки “Апштейн. Киев” та шкіряний завод, а також небало будинків у Києві, зокрема театр Апштейна (нині театр ім. Лесі Українки), “Будинок вдови, що плаче” (на вулиці Лютеранській). З часом контора Апштейна перетворилася на торгове товариство.

Нині (2025 р.) у будівлі колишньої контори Апштейна, розміщені Департамент охорони культурної спадщини КМДА та Київський науково-методичний центр по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій, якому підпорядковується Державний історико-архітектурний заповідник “Стародавній Київ”.

Текст та фото Романа Маленкова.

Більше фото у нашій галереї