Будинок кушнірського цеху. Київ. Контрактова площа, 8.
Кушнірство – традиційне українське ремесло, яке включало вичинку шкіри із хутром та пошиття із неї одягу: кожухів, шапок, рукавиць. У Києві кушнірство було розповсюджене здавна, а від часів появи Магдебурзького права з’явився і окремий кушнірський цех.
Садиба кушнірського цеху у 18 столітті розміщувалася поряд із торжищем, яке нині займає Контрактова площа. Наприкінці століття вони замовили будівництво цегляного будинку, який з’явився у 1799 році.
Це була типова класицистична двоповерхова споруда, із підвалами та горищем. Невідомо наскільки постраждала вона від пожежі 1811 року, але у 1813-му, за рішенням комісії з відбудови Подолу, її передали тодішньому бургомістру Лакерді.
У 1850 році будинок купив купець Покровський, який замовив обміри та проект реконструкції відомому архітектору Івану Штрому. Рекострукцію виконали у 1858 році, але не за проектом Штрома, а за проектом Миколи Самонова.
У 1890-х роках у будинку розміщувалися крамниці, в тому числі мануфактурні – нинішні вікна першого поверху тоді були дверима окремої крамниці. Також тут була Київська міська безкоштовна народна читальня.
Будинок кушнірського цеху є цінним зразком класицизму кінця 18 століття. Він один із небагатьох збережених «допожежних» будинків Подолу. Перший поверх і підвал мають склепінчасті стелі, і саме їх нині займає пивний ресторан. Інтер’єри, як і екстер’єри будівлі перебувають у гарному стані. Будинок є пам’яткою архітектури національного значення, розташований у межах заповідника “Стародавній Київ”.
Текст та фото Романа Маленкова.