Будинок Назарія Сухоти

Ця примітна будівля із двома колонами розташована на Котрактовій площі під номером 12/8, на розі із Покровською вулицею. Напевне, це один із найстаріших житлових будинків Контрактової площі, адже звели його ще у 1804 році. Замовником був київський багатий підприємець і купець – Назарій Сухота. Будинок був двоповерховим, із глибоким цокольним поверхом, де були комори і склади. В будинку розміщувалися крамниці та ресторан (австерія) – нині б такий будинок називали б торгово-розважальним комплексом. Також при садибі була кінна пошта.

У 1838 році будинок перейшов до міської влади. Чи його викупили – мо поки не знаємо, але тоді ж сюди заселились міський Магістрат і Міська дума. Сорок наступних років будинок зведений Сухотою був сердцем київського життя. У 1878 році Міська дума перебралася на Хрещатик, а у колишньому будинку Назарія Сухоти, надбудувавши третій поверх, розмістили 3-тю гімназію.

З 1920 року в приміщеннях гімназії, націоналізованих російською окупаційною владою,  розмістилася трудова школа № 20, яка згодом перетворилася у середню школу. У 1981 році тутв будинку розмістився Палац піонерів Подільського району, а нині тут Будинок дитячої творчості Подільського району.

Усі поверхи колишнього будинку Назарія Сухоти, в тому числі і цокольний, мають колоритні склепінчасті стелі, тому місцями будівля нагадує палац або замок. На особливу увагу заслуговує розкішний актовий зал, сходова клітина та укриття у понаддвохсотлітніх комфортних, теплих і сухих підвалах.

Текст та фото Романа Маленкова.

Значно більше фото будинку Назарія Сухоти у нашій фотогалереї