Дальник

Трохи західніше села Дальник Овідіопольського району є особливе місце – стародавній великий курган, якому не менш як 5 тисяч років. (Точніше можна визначити лише з розкопок).

Об’єкт дивовижний ще й тим, що дуже добре зберігся. Скоріше за все, як це часто буває, в ньому нашаровано багато епох, тому могила досить висока.

Навколо кургану – поля, а пагорб відведено під кладовище. Особливої атмосфери місцю надає ще й сусідство з вітряками. Поховання тут в основному 40-60-х років минулого століття, але є і давніші. Надгробки сучасні, видно, що нещодавно мінялися.

Серед могил пізнішої епохи ми знайшли до десятка рештків давніх кам’яних хрестів з ракушняка, за якими не доглядалося. Ті, що ще видніються, наполовину вросли в землю. Напис можна прочитати лише на одному, він датований 1886 роком.

Враження, що їх було значно більше, тому на землі подекуди лежать рештки кам’яних надгробків з такого ж матеріалу. Їх варто було б ідентифікувати.
***
Саме село Дальник – стародавнє поселення. В околицях археологи знаходять артефакти епохи пізнього палеоліту, а неподалік Санжейки навіть розкопали череп мамонта.

За свідченнями військового інженера де Волана, на цих землях до 1787 року розташовувалися 4 татарські аули. А пізніше вєлікая імператриця надала цю територію для поселення Чорноморському козацтву. Козаки заснували тут село Барабойна та чотири хутори. Один із них, що належав козакові Маковецькому та його родині, і розташовувався десь у межах сучасного Дальника. Чорноморці та їх нащадки в основному вирощували зерно, займалися рибальським та соляним промислом. А той факт, що надгробки вони виготовляли з каменю говорить про те, що й це ремесло було їм добре відоме.

На кладовищі села дослідник Ігор Сапожников знайшов кам’яний лапчастий козацький хрест, датований 1810-ми роками, а також надгробки 1848 року. Ще багато хрестів датовані ним кінцем 19 ст.

Так багато цікавих таємниць ховає Овідіопольська земля, як і уся Україна. Відновлюємо своє, вивчаємо рідне.

Текст та фото Ірини Байсак

Кадр із відео Владислава Швеця 2019 року