Доманівка

Після загарбання південних земель Російською імперією, на колишніх османських землях почали з’являтися нові поселення. Землі нинішньої Доманівки отримали поміщики Доманівські, які на місці колишнього молдавського хутора заснували село, яке назвали на свою честь. Вони перевезли сюди значну кількість кріпаків – з цього й почалася Доманівка.

На нові землі почали їхати втікачі-кріпаки від інших панів, а також збіднілі дворяни.  Спочатку новим жителям надавалися всілякі пільги: дозволялось добувати камінь для своїх потреб, випасати худобу на відведених ділянках, 1803 року оголошено звільнення на 10 років від сплати податків і наборів у рекрути.

На початку 19 століття Доманівка входила до Головлівської волості Ананьївського повіту Херсонської губернії. Населення її займалося землеробством, скотарством, чумакуванням. Розвивалися ремесла: теслярське, ковальське, кравецьке. Сільські ремісники не тільки обслуговували односельців, а й частково виконували роботу на продаж.

Доманівські через деякий час після заснування продали землі Доманівки поміщику Шишкіну, який збудував тут неоготичний садибний будинок – головну і єдину пам’ятку нинішнього райцентру. Зараз у будівлі розташовано Відділ освіти.

Доманівку ми досліджували під час експедиції, організованої за підтримки Lexus. Більш розгорнутий матеріал про цю експедицію можете почитати на нашому сайті тут.

Текст та фото Романа Маленкова. Частково використано матеріали Вікіпедії.