Есхар

Есхар, селище в Чугуївському районі Харківщини.

В юнацькі роки, коли бував на Донеччині, дивувася, що окрім ЗуГРЕС (Зуївської ГРЕС) існує і Зугрес, одноіменне поселення енергетиків. Для мене це було дивно, більш звичним було розмежування назв, наприклад, Енергодар, теж місто енергетиків – Запорізької АЕС.

Зараз таким мене не здивуєш.

Треба ще й розуміти, що роком заснування селища є 1927 рік, час повальних абревіатур та скорочень. Чого варті лише імена, що входили в моду,  Владлен (похідне від Владімір Лєнін) чи Даздраперма (від Да здравствует 1 мая).

Ось так і з Есхаром – Електрична Станція Харківського Адміністативного Району.

В 1920 році прийняли план ГОЕЛРО, державний план електрифікації Росії. В рамках цього плану будувалась і Харківська ГРЕС-2, почали будувати її з 1925 року, звічайно ж, і будівельникам і енергетикам з сім’ями треба десь жити, вже тоді на місці хуторів Карпівський, Павлів та Різдвяний виникають робітничі поселення, що офіційно об’єднуються в 1927 році. Нове велике село отримує назву Есхар (хоча могли назвати й Харелстаном,  можете самі додумати варіанти). Станцію урочисто відкрили в травні 1930 року.

Прибувають нові працівники, у сім’ях народжуються діти, населення збільшується, 1938 року Есхар стає селищем, чи смт (знову ці абревіатури).

В 1950-і станція значно розширюється, для цього в 1957 році поряд збудували ще й завод залізо-бетонних конструкцій.

На сьогодні і завод цей наказав довго жити, і величезний радгосп з 1, 7 тис га землі. Неймовірно багато зараз в селищі покинутих та напівзруйнованих будівель радянської доби.

Серед них осторонь стоїть напевне єдина вціліла дореволюційна садиба, вона знаходиться відразу на в’їзді у селище, і її важко не помітити.

Кажуть, що належала вона поміщику німецького походження Миколі Аркасу, і тут гостював Федір Шаляпін у 1903 році. Після революції в садибі деякий час був дитячий садок, а вже за часів, коли вирос Есхар – управління радгоспу. Зараз будівля закинута.

На колишніх хуторах також існували млин, олійня і картонно-паперова мануфактура.

А з найбільш давніх часів відомо, що поблизу сучасного Есхара у VIII — X ст. знаходилось Каганове городище, населене аланами, і яке виконувало функцію сторожового форпосту хазарського каганату. Це було найзахідніше поселення аланів.

Текст та фото Ігоря Дорожка та Максима Назаренка.