Горішні Плавні

Горішні Плавні – одне із наймолодших міст в Україні, його заснували у 1960 році. Хоча називалося воно зовсім по іншому – Комсомольськ. Обидві назви мають цікаву історію. 6 січня 1961 року газета «Комсомольская правда» розмістила статтю, що біля великого родовища руди будується нове місто, яке можна назвати «Комсомольськ-на-Дніпрі». Ця публікація стала поштовхом до масового виїзду молоді на будівництво. Їхали з усього союзу. Місто будували на території хуторів і сіл, одним із яких було село Горішні Плавні. У 1978 році це село зникло із карти – його повністю «з’їв» кар’єр Полтавського ГЗК. Нині цей кар’єр найбільший у Європі, і це головний туристичний об’єкт міста, яке до 2016 року називалося Комсомольском, і з якого приїхав колись до Києва одіозний Олександр Попов.
Коли у 2016 році згідно із законом «Про декомунізацію» перед керівництвом міста поставили вимогу змінити комуністичну назву – вони викручувались, як могли. Дійшло навіть до того, що «Комсомольськ» мав походити не від слова «комсомол», а від слів: КОлектив Молодих СОціально МОтивованих Людей (Ь) Справжніх (Ь) Козаків. Перейменовувати не хотіли, і навіть не думали, тому Інститут подав на Верхоовну Раду пропозицію перейменувати Комсомольськ у Горішні Плавні. Пропозицію підтримала більшість депутатів. Хоч влада міста і намагалася судитись і тд. – такі вже сильні про радянські настрої були, але марно. І про Горішні Плавні заговорила вся Україна, яка майже не знала про існування Комсомольська. Місто стало мемом у інтернеті та туристичним центром. А подивитись та є на що.

Горішні Плавні – центр індустріального туризму. Туристи їдуть, щоб побачити гігантську дірку в Землі – найбільший кар’єр у Європі, який має в глибину майже півкілометра, і в довжину понад 7 км. Тут працюють гігантська техніка, біля якої можна сфотографуватись. При Полтавському ГЗК, якому належить кар’єр, є цікавий музей.

Ще одна атракція Горішніх Плавнів – Дніпро, з численними островами. Його можна побачити із яхти – в місті працює яхтклуб. Дуже красиво.

Поряд із Горішніми Плавнями є декілька чудових заказників, в яких прокладено цікаві і зручні екологічні стежки для пішохідних маршрутів. Старичні озера і залишки плавнів – влітку це нагадує вологі джунглі. А ще дуже класно виглядають старі гранітні кар’єри, в тч затоплені.

Горішні Плавні – доволі забезпечене місто. Значна частина населення працює на Полтавському ГЗК, а ще частина людей займається трикотажем – виробництвом тканин і готового одягу.

Тут є два готелі, декілька нормальних ресторанів – нормальна туристична інфраструктура. Горішні Плавні – один із гарних зразків розвитку індустріального туризму. І це зовсім не смішно.

Текст та фото Романа Маленкова.

Дніпро

Старичне озеро

Гранітні кар’єри

Музей Полтавського ГЗК