Городок. Миколаївський монастир

Згідно із даними Вікіпедії в Україні є 12 населених пунктів із назвою Городок. Це все старовинні поселення, назва яких має давнє слов’янське походження. Є таке поселення і на Рівненщині – село Городок, розташоване за 13 кілометрів від Рівного. Перша згадка про нього датується 1463 роком. Тоді Городок належав князям Збаразьким, пізніше відійшов до князів Солтанів, які звели замок на острові, на річці Устя. На початку 16 століття село перейшло у власність до Анастасії Гольшанської, яка подарувала його Києво-Печерській лаврі. Від того часу тут існував скит лаври, а потім і монастир, який виконував функції резиденції місцевих єпископів, а ще постійно вів суперечки за навколишні земельні наділи із місцевими поміщиками.

У 1730 році власником монастиря та земель навколо нього став греко-католицький митрополит Анастасій Шептицький, який перевів обитель у власну церкву (конфесію). Понад півстоліття монастир був уніатським, а наприкінці століття, після загарбання Волині Росією, Катерина ІІ взагалі ліквідувала монастир, а його землі були передані роду емігрантів з Угорщини – Естергазі. Останні збудували на острові свій маєток, садибний будинок якого (палац) є одним із корпусів Миколаївського монастиря.

Нові будівлі монастиря

В радянський період в маєтностях Естергазі, на острові, розміщувався обласний туберкульозний санаторій, а у 1991 році будівлі було передано православній церкві, яка активно взялася за розбудову монастиря, який нині є одним із найбільших на Рівненщині.

Про Городоцький монастир вже є стаття на нашому сайті, а історія монастиря гарно описана у Вікіпедії 

Обитель перебуває у гарному стані, доглянута. От єдине – якось я не зрозумів, як на території монастиря московського патріархату, функціонує парафіяльний храм – Миколаївський – Православної церкви України. Як вони уживаються на одному острові?

Загалом монастир у Городку залишає приємне враження, хоч більшість будівель і є новобудами, пам’ятками архітектури є лише Миколаївська церква, зведена у 1740 році Анастасієм Шептицьким у стилі бароко (саме вона і належить ПЦУ), та палац Естергазі, збудований у 19 столітті у стилі класицизму.

Текст та фото Романа Маленкова.

Палац Естергазі

Миколаївська церква, зведена Анастасієм Шептицьким у стилі бароко