Від міста Дубно до селища Млинів 23 км. Це дорогою на Луцьк і пару кілометрів ліворуч. Ну а далі пішла дорога на Берестечко, тому майже усі, хто прямує до козацьких могил, Млинів проїжджає. Але мало хто зупиняється.
Млинів лежить на річці Іква, і зрозуміло, що в давнину тут були млини, тому і відповідна назва. Вперше ця назва згадується у письмових документах початку 16 століття, звичайно, у зв’язку із передачею села комусь із феодалів. Потім Млинів неодноразово змінював власників, доки у 18 столітті не потрапив у руки до Ходкевичів – представників відомого литовського роду.
Ходкевичі перетворили Млинів на містечко, У 1789 році отримавши для нього Магдебурзьке право та привілеї на проведення чотирьох щорічних ярмарків. У 1785-1786 рр. було побудовано Успенський костьол, який розібрали у 1960-1962 рр. Тривалий час той храм був усипальницею родини Ходкевичів.
Флігель
У 1790 році Ходкевичі запросили у Млинів архітектора Єфраїма Шрегера, який почав будівництво палацового комплексу, який мав постати на березі великого ставу, і складатись із великого палацу, флігеля, розкішного парку і купи паркової архітектури. Для розбивки парку було запрошено відомого садівника Діонісія Міклера (Денніса Макклера) – багато ж він парків створив на Волині і Поділлі.
Розвиток маєтку продовжився і після того, як Млинів, разом із усією Волинню, перейшов до Росії. У 1830-ті роки було створено музичний павільйон із ротондою, який нині є однією із головних прикрас парку.
У 1840 році Олександр Ходкевич збудував класицистичну православну церкву – цей храм був частиною угоди із російським монархом, про збереження у Млинові костьолу із похованнями Ходкевичів. Церкву спочатку освятили іменем Олександра Невського, але потім, на щастя, храм переосвятили на Покровський. Він зберігся до нашого часу і є окрасою Млинова.
Флігель
Музичний павільйон
Під час Першої світової війни лінія фронту 9 місяців розділяла Млинів на дві частини. Палац із парком займали австріяки, можливо тому, під час російського наступу палац було наскільки сильно пошкоджено, що його довелося розібрати. Вже у 1960-ті роки на його місці збудували технікум.
Від палацового ансамблю, який замальовував Наполеон Орда, нині збереглися лише флігель та музичний павільйон. Флігель – то фактично теж палац, але меншого розміру. Пишуть, що власники більшу частину часу проводили саме у теплому флігелі. Можливо саме у ньому у 1919 році вбили більшовики двох власниць – Софію та Юлію Ходкевич.
У 19 столітті значну частину населення Млинова становили євреї. Вони мали кілька синагог, з яких одна збереглася, правда із радянськими добудовами. Нічого ніби особливого – архітектури ніякої, але все рівно цікаво.
Текст та фото Романа Маленкова.
Покровська церква