Пересопниця

Нинішнє село Пересопниця – колишня столиця удільного князівства та місце створення Пересопницького Євангелія – одного із головних нинішніх символів України, книги, на якій складають присягу президенти країни. Це перший переклад Святого Письма на українську мову.

Зараз на території Пересопниці діє новий Культурно-археологічний центр, який ми відвідали у 2020 році. Далі текст про Пересопницю із Вікіпедії.

Вперше в літописних списках згадується під 1149 роком як одне з важливих міст Київської Русі. Лише в Київському та Галицько-Волинському літописах про неї згадують 18 разів.

У 1149–1246 роках тут правили князі з роду Рюриковичів: В’ячеслав Володимирович, Гліб, Мстислав і Андрій (сини Юрія Долгорукого), Ізяслав Мстиславич, Володимир Андрійович, Володимир Мстиславович, Мстислав Ярославович (Німий), Василько Романович.

1240 року Пересопницю та князівство спустошили монголо-татари під командуванням Батия. Пересопницьке князівство також повністю було зруйноване монголами.

Дружина князя Чорторийського Михайла Васильовича Марія — донька луцького старости Немирі Резановича — отримала від короля 4 вересня 1504 року грамоту на монастир в Пересопниці.

Князь Юрій Іванович Чорторийський (луцький староста, спочатку православний, з 1598 року уніят) — в 1595 році подарував руським ченцям на утримування шпиталю для вбогих село Пересопницю та кілька інших. Однак його син Микола-Юрій за згодою короля записав село для утримування мансіонаріїв у місті Клевань.
Пересопницький монастир Різдва Пресвятої Богородиці. Макет

З православним монастирем у Пересопниці пов’язана історія створення Пересопницького Євангелія. У 1561 році тут завершено переклад, переписування і оздоблення книги. Це був перший відомий такий переклад Святого Письма з церковнослов’янської на тодішню письмову староукраїнську мову. Пересопницьке Євангеліє переписали на 482 пергаментних аркушах і по-мистецьки оздобили малюнками (зображеннями 4 євангелістів), заставками та рослинним орнаментом.

Нині Пересопницьке Євангеліє зберігається в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Саме на ньому складають присягу на вірність Україні її Президенти.

У травні 1989 року з ініціативи письменника Євгена Шморгуна у селі відкрито пам’ятний знак Пересопницькому Євангелію. Тепер щороку 22 травня (день перепоховання Т. Шевченка в Україні) у Пересопниці проводять обласне свято української мови, культури та духовності.

29 серпня 2011 році у Пересопниці відбулося всеукраїнське святкування 450-річчя Пересопницького Євангелія. Відкрито Культурно-археологічний комплекс «Пересопниця» (музей-пантеон (три яруси з оглядовими майданчиками, автор проєкту — архітектор Віктор Ковальчук).

У Пересопниці збереглася дерев’яна Миколаївська церква, зведена у першій половині 18 століття. Вона розташована дедалеко від реконструйованої частини давнього княжого граду, бутафорської, але досить цікавої.

Текст Вікіпедія, фото Романа Маленкова.