Комендантівка

Село Комендантівка розташоване за 45 км від Кременчука та за 100 км від Полтави. Невелике село (близько 500 жителів) відоме своєю пірамідою-усипальнею, про яку пишуть, що таких лише дві в Україні. Якщо бути правильним, то така лише одна, адже у Березовій Рудці, яку порівнюють із Комендантівкою, піраміда-усипальня (Закревських) помітно менша, а якщо вже казати про усипальні пірамідальної форми, то в Україні їх більше ніж дві – самий крутий – зіккурат у Антонові, ще є стовп у Берестечку, ну і ще схожих гробниць вистачає, але серед справжніх пірамід – комендантівська найбільша в Україні, її висота 15 метрів, а розмір при основі – 10 на 10 метрів.

Олександр Білевич був морським офіцером. Доля якось занесла його у Гізу, де він побачив піраміди, й зачарувався ними. Повернувшись у свій маєток у Комендантівку він вирішив звести й для свого роду усипальню у вигляді піраміди, а оскільки фараоном він не був – піраміда вийшла значно меншою, ніж єгипетські. Звели її із тесаного граніту, будівництво почалося у 1864-му і тривало 13 років. Пишуть, що в розчин додавали кров забитої худоби та яєчні білки. Доцільності в цьому не бачу, якщо це дійсно було так, то це була примха замовника. Піраміда мала три яруси. У 1877 році тут поховали дружину Білевича – Софію, а у 1915 році і його самого. Хоча у 1900 році в Комендантівці згоріла дерев’яна церква, і новий храм влаштували у піраміді. Для цього до неї прибудували будиночок, який стояв ще на початку 1980-х, якщо вірити архівним фото.

В радянський період усипальню було сплюндровано – її розікрали, а у приміщенні влаштували склад для колгоспних добрив. Відновлення почалося із незалежністю, але із фото ви можете бачити, що неоковирна прибудова, із пластиковими вікнами, декоративним сучасним оздобленням та зеленим дахом, вкрай зіпсувала зовнішній вигляд усипальні. Нам сказали, що нинішня прибудова – то відтворення старої церкви. Ну це ж якась насмішка і пародія. А як ви думаєте?

Текст та фото Романа Маленкова.

Архівні фото звідси