В Харківській області є три природних парка, що мають статус Національного – Дворічанський, Слобожанський та Гомільшанські ліси. Дворічанський НПП є природоохоронною зоною, що розташована у Дворічанському районі, вдовж правого берега річки Оскіл, і є одним з найменших за площею у Україні, всього 3,13 тис.га, менше лиш Дермансько-Острозький на Рівненщині. Проте цінність його не в площі, а в особливій унікальності.
А унікальність його полягає ось в чому. Понад 22 млн.років тому, в період мезозоя, на цій території було палеогенове море, внаслідок донної ерозії утворились численні балки, яри, та схили з відкритими крейдяними покладами. Ландшафт парку й складають такі крейдяні гори, що створюють практично єдиний масив. Крейдяні схили з прадавніх часів залишились у відносній недоторканності, більш того, в України це єдине місце, з таким ступенем недоторканості природи крейдяних відслонень. Тому тут аж до сьогодні збереглись ще й представники прадавньої реліктової флори, причому деякі з них – існують лише на цій території. А окремі комахи харчуються лише цими рослинами. Тобто, можемо бачити унікальні ланцюги споживання, що притаманні лише цій місцині.
Все це обумовило створення у 2009 році НПП «Дворічанський». Як зазначено в Указі, метою його створення стало збереження своєрідної крейдяної флори, відтворення та раціональне використання цінних природних територій та об’єктів лісостепової зони, що мають важливе природоохоронне, рекреаційне та культурно-освітнє значення.
Взагалі на території парку зростають близько тисячі видів рослин та грибів, а кількість видів, що охороняються – більше сотні. Та й тваринній світ представлений майже 2,5 тисячами видів, навіть важко й уявити таку кількість. Щоправда, лише біля 220 з ниє є хребетними. В перелік «червонокнижних» входять 27 представників флори та 16 представників фауни з НПП.
Окрім наукового, дослідницького та освітнього, парк має є велике рекреаційне значення. Тут є джерела з хлоридо-натрієвою мінеральною водою що лікує серцеві та легеневі захворювання. Є багато мальовничих місць і просто для приємного відпочинку як у лісі, так і на берегах Осколу, повітря тут чисте та цілюще. Ну а про естетичну складову й говорити нема чого – поєднання білосніжних гір, смарагдових степів та синіх вод Осколу є просто незрівнянним. Для бажаючих прогулятись та пересвідчитись в парку розроблено кілька екостежок.
До складу парку входять два ботанічних заказника місцевого значення: «Червоний» (з 1984 р, 49,8 га) та «Конопляне» (з 1998 р, 315,9 га), в яких зростають рідкісні та зникаючі рослини, в тому числі також з Європейського Червоного списку.
Текст Ігоря Дорожка, фото Максима Назаренка.