Панно “Вітер” та ресторан “Вітряк”

Ресторан “Вітряк” із мозаїчним панно “Вітер” нині є об’єктом Реєстру нерухомих пам’яток. Це пам’ятка місцевого значення. Розташований він у Києві, за адресою: проспект Глушкова, 11. Ще не так давно цей ресторан, спроектований архітектором Анатолієм Добровольським і зведений у 60-ті роки минулого століття, був архітектурною домінантою місцевості, поряд із Голосіївським парком. Нині це модерністське трактування народного мистецтва сховане серед величезних одоробкуватих багатоповерхівок нового ЖК. Навіть підійти до будівлі непросто, адже житловий комплекс обнесений огорожею, і лише з одного боку є прохід.

Ресторан “Вітряк” відомий не лише своїм колоритом, а і мозаїчним панно “Вітер”, яке створили художники Алла Горська, Віктор Зарецький і Борис Плаксій. До речі, це єдиний твір цієї групи видатних митців, який зберігся у Києві.

Вважається, що панно – це модерна стилізація народної творчості. Тут є і український авангард, і бойчукізм, і наївна колористика творів художниці Ганни Собачко-Шостак. Неймовірний синтез.

Від 90-х років ресторан “Вітряк” неодноразово змінював власників. Панно закрили дерев’яною вагонкою, а пізніше вивісками і баннерами. Витвору загрожувало знищення і це обурило громадськість, а найбільше – мистецтвознавців. За їхнім запитом (його зробив фонд “Ізоляція”) мінкульт надав статус пам’ятки цьому видатному об’єкту. Сталося це у грудні 2016 року. Пізніше панно відкрили… Нині тут ресторан “Варенична Катюша” (бридка назва, ще б про “расцвєталі яблоні і груші” додали), але він не працює. Гугл пише – закрито назавжди. Ну а значно детальніше про історію та долю “Вітряка” і “Вітру” можете почитати у Вікіпедії.

Текст та фото Романа Маленкова.