Переяслав. Музей під відкритим небом

Офіційно він називається – Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Розташований на південний схід від Переяслава за межами міста. Поряд проходить об’їзна дорога.

Це музейний комплекс, який почав створюватися у 1964 році. Одним із ініціаторів його створення був історик, Михайло Сікорський. Із 1951 року він очолював Переяслав-Хмельницький історичний музей. У 1979 році став директором історико-культурного заповідника, який створили замість музею. Музей архітектури і побуту був (і є) частиною цього заповідника. Сікорський заповідник очолював до 2008 року.

На території музейного комплексу просто неба (близько 30 гектарів) розташовано понад 300 об`єктів, з них – 122 пам`ятки народної архітектури 18-19 століть: це двориі з хатами та господарськими будівлями, установки та майстерні, кілька десятків тисяч творів народного мистецтва, знарядь праці, речей побуту, зібраних в лісостеповій зоні України. На території є два ставки, дендропарк з десятками тисяч дерев та кущів,  двори та городи, які репрезентують українське село.

Переяславський Музей народної архітектури та побуту  – це перший такий музей в Україні. Прототипом для нього був «Skansen» – перший подібний музей у світі, який створили у Швеції у 1891 році. Для цього використали стокгольмський маєток Артура Халезіуса, який називався Скансен. Назва маєтку стала синонімом етнографічного комплексу або музею просто неба. Тому Переяславський музей,  інколи називають скансеном.

Переяславський музей репрезентує українське село Середньої Наддніпрянщини 2 пол. 19 – поч. 20 століть; сільські ремесла та промисли.

Фото Романа Маленкова

Читайте статтю про Переяслав

Георгіївська церква була зведена у 1779 році в козацькому стилі в селі Андруші. Нині села немає – його затопили водами Канівського водосховища. До Музеї її перевезли у 1969 році.

Церква Івана Богослова з села Острійки, дзвіниця із Бушевого (Прусів) – обидва села на Білоцерківщині. Церква вважається найстарішою будівлею Музея, її звели у 1606 році. Щоправда, є припущення, вона більш пізньої побудови. Поряд із церквою, із намогильних хрестів затоплених сел, відтворили старовинний цвинтар. Більше про церкву читайте тут

Трьохсвятительська церква була зведена у 1745 році в селі Пищики (нині Білоцерківський район). Зараз у ній Музей рушника.

Покровська церква була зведена у 1774 році в селі Сухий Яр (нині Білоцерківський район). Зараз тут Музей історії української православної церкви.

Реконструкція козацької залоги.

Корчма

Хата

Вітряні млини (вітряки)

Водяний млин

Поштова станція