Синагога та євреї
За даними Першого всеросійського перепису (1897 р.) сорок відсотків населення Переяслава становили євреї. Єврейська громада відігравала провідну роль у торговому житті міста: євреям належали крамниці, шинки, корчми, готелі. Мали вони і власні культові споруди, які у ХІХ столітті були дерев’яними. У 1900 році на кошти громади було споруджено цегляну синаґоґу у класичному стилі, яка діяла до кінця 20-х років. 1930 року будівлю реквізували. Ця пам’ятка єврейської архітектури існує й нині. Вона розташована навпроти Будинку культури (вул. Покровська, 38/68) і належить фабриці художніх виробів. В останні роки частину приміщень синаґоґи, яка хоч і не вважається архітектурним шедевром, але дуже цінна як елемент єврейської спадщини, повернули єврейській громаді.
Переяслав – особливе місто для євреїв. Під час ІІ Світової війни вони зазнали тут жахливих репресій. У жовтні 1941 року нацисти розстріляли понад п’ятсот євреїв. А майже століттям раніше, у 1859 році в Переяславі народився Соломон Наумович Рабинович – майбутній всесвітньовідомий класик єврейської літератури Шолом-Алейхем. Будинок батьків автора «Тев’є молочника» у 1978 році перенесли до скансену. Зараз у ньому меморіальний музей письменника.
Жіноча гімназія та земство
Недалеко від Вознесенського монастиря розташовано ще дві цікаві будівлі: жіноча гімназія (вул. Хмельницького, 30) і земська управа (вул. Хмельницького, 63). Будівля жіночої гімназії, яка з’явилась 1873 року, збудована у стилі пізнього класицизму. Спочатку тут містилась трикласна прогімназія. Напевне, будинок прогімназії перебудували, адже нинішня будівля, яка функціонувала як гімназія, була закладена у 1899 році й здана в експлуатацію в 1905-му. Її звели в стилі цегляного модерну. Нині у будівлі розташована загальноосвітня школа.
Будинок земської управи спорудили протягом 1885-1888 «цегляному» стилі. Колишні земська управа та жіноча гімназія розташовані одна навпроти одної і композиційно пов’язані в єдиний комплекс.
Земська управа
Жіноча гімназія
Чоловіча гімназія
Переяславську чоловічу гімназію заснували у 1906 році. Спочатку вона працювала у приміщенні винного складу. Того ж року, за проектом Федора Олтаржевського почали зводити нову будівлю, яку відкрили у 1909 році. Це був прекрасний зразок європейського модерну. Нині тут загальноосвітня школа.
Фото і текст Романа Маленкова