Це невеличке містечко у воєводстві Вармія і Мазури, при дорозі із Ольштина на Лідзбарк-Вармінський, стало для нас справжнім сюрпризом. Їхали ми їхали, і тут бац – величезний готичний храм, оточений високими мурами. А навколо ще якісь готичні будівлі й усе на березі гарної річки. Супер.
До 1945 року Добре Място Dobre Miasto називалося Гуттштадт Guttstadt і перебувало у складі Німеччини. Ви зрозуміли що Гуттштадт німецькою – це те саме, що Добре Място польською. А от раніше місто називалося Гудестат – від прусського слова гудде – кущ. Ймовірно, територія прусського городища, на якій у 1325 році заснували поселення, була дуже заросла кущами.
Гудестат був заснований як форпост на річці-каналі Великій Лині, й уже у 1329 році отримав права міста, на основі Хелмського права. А у 1347 році сюди перенесли капітулу єпископів Вармії (про них ми уже писали в матеріалі про Фромборк), і Гудестат став однією із єпископських резиденцій. Його обнесли стінами та баштами (частину яких ми можемо і нині бачити), а у 1373-1396 рр. було зведено розкішну колегіату – нинішню окрасу Доброго Мяста, із житловими та господарськими будівлями капітулу.
Століттями місто перебувало і розвивалося у складі автономної теократичної держави Вармії. Ремесла і торгівля зробили Гудестат великим і заможним містом. До 1811 року тут була резиденція єпископів та колегіум. Але вже після 1772 року, містом володіла Пруссія, яка спочатку звузила права єпископів, а потім взагалі їх скасувала. Почався промисловий розвиток міста, яке змінило назву на Гуттштадт.
В Пруссії панували протестантські течії, тому католицька колегіата була не у шані, але місто розвивалося, забудовувалося… В часи Другої світової війни 65% міської забудови було знищено бомбардуваннями. Поляки, які отримали ці території у 1945 році, не стали відбудовувати історичний центр міста, тому нині про Добре Място майже не відають туристи. Але одна неймовірна колегіатська церква, із будівлями капітула, потужною дзвіницею та мурами варта того, щоб приїхати сюди. Вона просто казкова. Нині це Базиліка Спасителя та усіх Святих. А ще у місті є Лелекова башта – останець міських укріплень, колишня євангельська церква та українська греко-католицька церква, розміщена у гарній бароковій будівлі великої цегляної каплиці, зведеної у 1740 році.
Якщо ви поїдете колись у казкові готичні міста Ольштин і Лідзбарк, обов’язково завітайте й у колишній Гуттштадт – Добре Място.
Текст та фото Романа Маленкова.
Базиліка Спасителя й Усіх Святих
Лелеча башта
Євангельська церква
Греко-католицька церква