В глибині Карпатських гір, в Корсненському повіті, кілометрів за 10 від кордону із Словаччиною, лежить село Гирова Chyrowa. До кордону із Україною звідси 100 км (якщо дорогою їхати). Воно на етнічних українських землях і в минулому на 100% було українським. У 1939 році тут мешкало 760 осіб, і усі вони були лемками-українцями. У 1945-1947 рр. усіх українців, в межах операції “Вісла”, звідси депортували.
Вже в 60-ті роки частина лемків у село повернулося. Нині тут всього 100 мешканців – лемки-українці становлять половину.
В Гировій існує легенда, що на одному із дере, у давнину, з’явився образ Діви Марії з Дям. Цей образ спробували вивезти до Словаччини, але він повернувся у Гирову. Це було справжнє диво, і селяни, щоб уберегти образ, вирішили звести для нього храм. Храм зберігся до нашого часу – це прекрасна лемківська церква Покрови Божої Матері.
Церкву збудували у 18 столітті. На одному із брусів у храм є дата 1780 р., але вважається що цегляна частина храму – а це нинішній вівтар, та ризниця були зведені раніше, можливо навіть у 1707 році. Тоді це був менший храм. Перед цегляним вівтарем два зруби із типовими лемківськими банями. Причому вища колись була дзвіницею.
В 1932 році храм був відремонтований і прикрашений поліхромними розписами. А у 1947 році, після виселення українців, храм зробили костьолом. Щоправда, в ньому не проводили богослужіння, він занепадав, і у 1982 році його вирішили знести. Але знайшлися розумні люди, які врятували храм. А в кінці 80-х його реставрували.
Текст та фото Романа Маленкова.